Reklama

Rawicz, Miejska Górka i Bojanowo chcą budować mieszkania. Gminy przystąpiły do spółki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Oficjalny profil burmistrza Grzegorza Kubika na Facebooku

Rawicz, Miejska Górka i Bojanowo chcą budować mieszkania. Gminy przystąpiły do spółki  - Zdjęcie główne

Spółka zawiązała się 3 marca | foto Oficjalny profil burmistrza Grzegorza Kubika na Facebooku

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek 3 marca oficjalnie zawiązała się spółka w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Wielkopolska. Do inicjatywy przyłączyło się 19 gmin, z czego 3 z powiatu rawickiego. Łącznie na terenie Wielkopolski ma powstać 900 mieszkań.

W czwartek 3 marca oficjalnie zawiązała się spółka w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Wielkopolska.  Do inicjatywy przyłączyło się 19 gmin, z czego 3 z powiatu rawickiego. Są to gmina Rawicz, Bojanowo i Miejska Górka. Łącznie na terenie Wielkopolski ma powstać 900 mieszkań.

Co to jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa?

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej cel to budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Zgodnie z założeniem mieszkania w obiektach SIM są przeznaczone dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Czynsz w SIM ma być nawet o połowę niższy niż stawki na rynkukomercyjnym, ale lokatorzy mają mieć także możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności.

Skąd gminy wezmą środki na budowę bloków?

Jak wynika z założeń programu, źródeł finansowania Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych będzie kilka: bezzwrotne wsparcie samorządów z Funduszu Dopłat, pokrywające 35% kosztów inwestycji, od 10 do 30% udziału wniesione przez lokatorów oraz 35-55% preferencyjnego kredytu udzielanego z programu społecznego budownictwa czynszowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego - kredyt będzie spłacany przez SIM z wpływów z płatności czynszowych. Dodatkowo, ma wsparcie gmin zakładających SIM, w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, zapowiedziano przeznaczenie 1,5 mld zł. Środki te mają być wydatkowane w latach 2020- 2022.

 

- Zadaniem SIM będzie zbudowanie mieszkań głównie na wynajem - z możliwością wykupu ich w jakiejś perspektywie czasowej - objaśniał kilka miesięcy temu zasady programu Karol Skrzypczak - burmistrz Miejskiej Górki. - Będą to lokale dla osób, które nie kwalifikują się do socjalnych, czy komunalnych, ale nie mają też zdolności kredytowej. Te mieszkania mają być z niskimi kosztami eksploatacyjnymi i niskim czynszem - opisywał. Jak mówił, mogą to być obiekty wielorodzinne lub niewielkie domy w zabudowie bliźniaczej, szeregowej.

W Rawiczu w okolicy dworca kolejowego i autobusowego

Jako pierwsza w powiecie zainteresowaniem przystąpieniem do SIM wyraziła gmina Rawicz.

Bloki SIM miałyby zająć sporą część działki przy PKP. Oprócz nich zlokalizowane ma być tam także przedszkole oraz parking i bloki komunalne.

- Chcemy zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe osób młodych, jak i tych, którzy z różnych przyczyn mają ograniczone możliwości finansowe i starają się o mieszkania komunalne - mówi burmistrz Grzegorz Kubik. 

W Bojanowie na terenie po zlikwidowanych ogrodach działkowych

Gmina rozważa postawienie SIM-u na terenach, które po byłych działkach im. Fornalskiej, które samorząd przejął. Obecnie trwają prace zwiane z opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Nie wiadomo, jeszcze czy w miejscu tym miałyby stanąć bloki, czy niewielkie domu w zabudowie bliźniaczej. Jak zapewniają włodarze, jest to kwestia do ustalenia.
 

W Miejskiej Górce na gruntach, które gmina kupi od spółdzielni?

Na jednej z sesji miejskogóreckiej rady burmistrz Karol Slrzypczak poinformował radnych, że warto byłoby nabyć teren na lokalizację SIM, bo obecnie takim nie dysponuje
 - Idealnie nadaje się do tego grunt o powierzchni około 1,5 ha, będący obecnie własnością Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, który mógłby być odpowiedni na budownictwo jednorodzinne lub dwa, trzy bloki - zaznaczał Karol Skrzypczak.  
 

Według burmistrza problemu ze znalezieniem chętnych na lokale w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej nie będzie.
- Wydaje mi się, że jak powstanie u nas porządne przedszkole i żłobek to Miejska Górka naprawdę będzie bardzo atrakcyjna do osiedlania się - podkreśla Karol Skrzypczak. 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy