Na terenie po zlikwidowanych kilka lat temu ogrodach ma powstać nowoczesne przedszkole, mieszkania na wynajem z opcją wykupu, a w pobliżu teren zielony i miejsca parkingowe wzdłuż ulicy Dworcowej na terenach należących obecnie do PKP.
Razem powierzchnia terenu po byłych ogródkach działkowych ma około 16,1 tys. m2. Przedszkole z placem zabaw miałoby mieć zająć 2 tys. m2, budynki mieszkalne ok. 2,5 tys. m2, a zieleń - 9 tys. m2.
Gotowa koncepcja
Na ostatniej sesji burmistrz Grzegorz Kubik zaprezentował projekt rawickim radnym. Wynika z niego, że w północnej części działki zaplanowano budynek przedszkola składający się z 12 oddziałów (po 25 dziec)i. Od południowej strony budynku znajdzie się przedszkolny plac zabaw. W centralnej i południowej części działki zaprojektowano zabudowę mieszkaniową, w skład której wchodzi pięć budynków wielorodzinnych (trzy budynki pięciokondygnacyjne i dwa czterokondygnacyjne).
Gmina planuje zbudować tam budynki komunalne i w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej SIM. Między centralną, a północną częścią terenu zaprojektowano drogę przejazdową, zapewniającą dodatkowe miejsca parkingowe. W południowej części inwestycji zaprojektowano plac zabaw dla całego zespołu budynków wielorodzinnych.
Przedszkole to priorytet
Centrum Informacyjne Burmistrza przypomina, że budowa nowej siedziby przedszkola z konieczności stworzenia nowego obiektu ze względu na zły stan techniczny przedszkola nr 1 i 6.
- Jedynka wpisana do rejestru zabytków wymaga drogiego kapitalnego remontu, a szóstka jest w tak złym stanie, że wymaga rozebrania i wybudowania na nowo. Zamknięcie przedszkoli na prawie rok remontu lub dwa lata budowy jest niemożliwe - wyjaśnia burmistrz Grzegorz Kubik. Jak zaznacza, pierwotnie zakładał budowę przy PKP żłobka, jednak ze względu na stan przedszkoli mają one priorytet, a żłobek mógłby być ulokowany w innym miejscu. Gmina na budowę przedszkola chce pozyskać dofinansowanie. - W przypadku przedszkola „Pod Grzybkiem” uzyskaliśmy kilkumilionowe dofinansowanie i zmieniliśmy stary obiekt w nowoczesne przedszkole. Tam jednak prace dostosowawcze były prostsze do wykonania - dodaje burmistrz.
Mieszkania do wynajęcia
Na pozostałej - sporej części działki przy PKP - gmina planuje budowę mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z opcją wykupu. Pierwotnie miał być tam realizowany program Mieszkanie Plus, jednak rządowy projekt upadł. Gmina przystąpiła więc do społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM). Jej zadaniem jest budowa mieszkań przeznaczonych dla osób, których sytuacja finansowa jest na tyle dobra, że nie mogą otrzymać mieszkania komunalnego, ale są np. zbyt młodzi, żeby otrzymać kredyt mieszkaniowy. Na terenie mają pojawić się również budynki komunalne.
- Chcemy zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe osób młodych, jak i tych, którzy z różnych przyczyn mają ograniczone możliwości finansowe i starają się o mieszkania komunalne - mówi burmistrz Grzegorz Kubik.
Park i parkingi
Burmistrz wskazuje, że poza przedszkolem i mieszkaniami znajdzie się miejsce na zagospodarowanie terenu zielonego, który miałoby się stać przestrzenią wypoczynkową dla mieszkańców. Dodatkowy park nie został ujęty w planie funkcjonalnym, bo jego lokalizacja jest planowana po prawej stronie obecnej alejki spacerowej, idąc od ul. Piłsudskiego do dworca kolejowego.
Gmina chce również stworzyć nowe miejsca parkingowe wzdłuż ulicy Dworcowej na obecnych terenach należących do PKP. Rozmowy w tej sptawie już są prowadzone.
- Dziś to teren zupełnie niezagospodarowany, dlatego prowadzimy rozmowy z PKP o przejęciu ulicy i gruntów w celu budowy tam parkingów. To najlepsze miejsca dla podróżnych PKP, którzy będą chcieli zostawić samochody przed podróżą pociągiem - dodaje burmistrz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.