Tarcza antyinflacyjna dla paliwa obowiązuje tylko do końca tego roku. Później zostanie z niego "zdjęta". Co to oznacza?
Od stycznia VAT na paliwo ponownie wyższy. Zapłacimy 10 złotych za litr?
W ramach tarczy antyinflacyjnej rząd zdecydował o obniżeniu stawki VAT na paliwa z 23% do 8%. Po nowym roku wróci stara, wyższa stawka, przez co kierowcy już powinni przyzwyczaić się do myśli, że po raz kolejny dostaną po kieszeni.
Obniżony VAT został wprowadzony 1 lutego 2022 roku. Pierwotnie miał obowiązywać do czerwca, jednak rządzący postanowili go przedłużyć. Wielu kierowców miało nadzieję, że niższa stawka będzie obowiązywała chociażby na początku przyszłego roku - jednak już wiadomo, że wróci stawka 23% VAT. Czy to oznacza, że cena litra paliwa przekroczy magiczne 10 złotych? Zdaniem wielu ekspertów - być może nie od razu, ale takiego scenariusza nie możemy wykluczyć. Takie nastroje stara się studzić premier Mateusz Morawiecki.
Chcemy, aby przywrócenie stawek VAT nie wiązało się z jakimiś podwyżkami na stacjach paliw
- mówił na spotkaniu z dziennikarzami. Wielu jednak nie przekonał.
Z danych zebranych przez portal e-petrol.pl wynika, że na początku grudnia średnie ceny detaliczne paliw na polskich stacjach, wynosiły:
- PB98: 7,29 PLN/l
- PB95: 6,54 PLN/l
- ON: 7,74 PLN/l
- LPG: 2,97 PLN/l
Doliczając do tych kwot różnicę VAT, od stycznia 2023 sytuacja na stacjach może wyglądać następująco:
- PB98: ok. 8,45 PLN/l
- PB95: ok. 7,88 PLN/l
- ON: 9,10 PLN/l
- LPG: 3,35 PLN/l
Czy tak faktycznie będzie? Magazyn Cartrack zauważa, że pomimo tego, iż surowiec w grudniu 2022 kosztował poniżej 90 dolarów za baryłkę, a ceny wróciły do poziomu sprzed inwazji Rosji na Ukrainę, to nie mamy szans, aby powróciły czasy, kiedy za litr benzyny czy oleju napędowego płaciliśmy na stacji 4 czy 5 złotych.
Wielu obserwatorów zapomina, że ceny pracy personelu, energii potrzebnej do przetworzenia ropy w paliwo, transportu i sprzedaży wzrosły
- zauważa magazyn. Jednak zdaniem ekspertów, jeżeli na świecie nie dojdzie do nowych elementów dezorganizujących gospodarkę, ceny paliw, pomimo 23% stawki VAT, wyniosą tyle samo, ile w grudniu 2022 r.
Składowe litra tankowanego paliwa są bardziej złożone. Wobec nastrojów społecznych i sytuacji politycznej w Polsce (rok 2023 jest rokiem wyborczym) należy przyjąć wariant bardziej optymistyczny
- przekonują autorzy raportu. Dodają jednak, że kierowcy powinni przygotować na bardzo wiele scenariuszy, wśród których na pewno powinien pojawić się również ten, ich zdaniem mało prawdopodobny wariant, w którym za litr paliwa przyjdzie nam płacić 10 złotych.
Polskie stacje benzynowe dogonią niemieckie? Co za zarobkami?
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy kilku handlarzy z komisów samochodowych. Ze względu na swoją działalność, bardzo często jeżdżą oni do Niemiec i mają wiedzę o tym, jak kształtują się ceny na stacjach benzynowych u nas i u naszych zachodnich sąsiadów.
Nie mam wątpliwości, że stacje wykorzystają fakt wyższego VAT-u i znacznie podniosą ceny. Proszę zobaczyć, co się działo w lutym, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. Stacje miały starą dostawę, a w kilka godzin podniosły cenę nawet o 3 złote na litrze. To była jakaś paranoja
- opowiada pan Arek.
Jego kolega, pan Piotr, jest podobnego zdania i mówi, że właśnie nadchodzą czasy, kiedy podczas wyjazdu przestaje im się opłacać dodatkowe tankowanie w Polsce.
Nasze wyjazdy generalnie wyglądają tak, że zanim przekroczymy granicę, to tankujemy po polskiej stronie, żeby było taniej. Za chwilę okaże się, że to nie ma sensu. Ostatnio w Niemczech byłem w zeszłym tygodniu, a paliwo tankowałem na stacji po 1,88 euro, czyli ok. 9 złotych. Nie mam wątpliwości, że za chwilę cena u nas będzie bliska 10 zł. Chcę tylko zwrócić uwagę na zarobki Niemców i nasze. Są kolosalnie różne - oczywiście na naszą niekorzyść.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.