Reklama

KORONAWIRUS. Na jaką pomoc mogą liczyć seniorzy?

Opublikowano:
Autor:

KORONAWIRUS. Na jaką pomoc mogą liczyć seniorzy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Do programu „Wspieraj seniora” przystąpiły wszystkie gminy powiatu rawickiego.

Wsparcie dla osób powyżej 70. roku życia polega przede wszystkim na dostarczeniu zakupów - artykułów spożywczych i środków higieny osobistej - do mieszkania seniora.

Z pomocy może skorzystać każda osoba, poza tymi które już objęte są wsparciem w ramach usług opiekuńczych.

- Co prawda, program „Wspieraj seniora” skierowany jest do osób powyżej 70. roku życia, ale nie pozostawiamy bez pomocy też młodszych mieszkańców - podkreśla Monika Cieślak, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jutrosinie.

Szefowie tych placówek w gminach powiatu rawickiego wskazują, że już od wiosny dobrze funkcjonuje system wzajemnej pomocy sąsiedzkiej, we wsparcie seniorów włączają się także strażacy. - Jestem im za to bardzo wdzięczny, bo dzięki temu my możemy realizować inne zadania - podkreśla Artur Jankowski, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Miejskiej Górce, zastrzegając: - Cały czas jednak można się do nas zgłaszać - jeśli występują jakieś kłopoty z funkcjonowaniem seniorów w tej sytuacji, a my na pewno zareagujemy.

W podobnym tonie wypowiada się szefowa bojanowskiego GOPS-u.

- My w dalszym ciągu świadczymy usługi opiekuńcze, dostarczamy żywność z banku żywności, a także obiady - w ramach cateringu dla osób, które chcą z takiego rozwiązania korzystać - dopowiada Sabina Szlachetka-Andersz.

Natomiast ośrodek pomocy społecznej w Pakosławiu, w akcję pomocy seniorom chciałby także zaangażować przedsiębiorców.

- Prowadzimy rozeznanie wśród prowadzących na terenie naszej gminy sklepy z artykułami spożywczymi i środkami higieny osobistej odnośnie możliwości dowozu zakupów obejmujących artykuły pierwszej potrzeby do mieszkania seniorów. Koszty zakupów pokrywa senior - zasady i sposób rozliczania ustala się podczas pierwszego kontaktu z pracownikiem GOPS-u - wyjaśnia kierownik placówki Dorota Matuszak.

SENIORZE! TO INSTRUKCJA KROK PO KROKU, JAK OTRZYMAĆ POMOC:

1. Zadzwoń na infolinię 22/505-11-11 - działa od poniedziałku do niedzieli w godz. 8.00-21.00, zgłoś, że zdecydowałeś się zostać w domu i prosisz o pomoc. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje twoją prośbę o pomoc do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej poprzez system Centralnej Aplikacji Statystycznej.

2. Pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej skontaktuje się z tobą telefonicznie, zweryfikuje twoje zgłoszenie i ustali - kto i kiedy dostarczy zakupy - zgodnie ze wskazanym zakresem obejmującym artykuły podstawowej potrzeby, w tym spożywcze.

3. Zakupy bezpłatnie dostarczy wolontariusz, przedsiębiorca, pracownik GOPS lub członek Ochotniczych Straży Pożarnych. Pracownik ośrodka poinformuje, kto do ciebie przyjedzie.

Osoby chcące pomóc seniorom w robieniu zakupów, proszone są o wypełnienie ankiety dostępnej na stronie: www.wspierajseniora.pl, kontakt na infolinię 22/505-11-11 lub z gminnym ośrodkiem pomocy społecznej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE