Reklama

Koronawirus. Rząd wprowadził nowe obostrzenia

Opublikowano:
Autor:

Koronawirus. Rząd wprowadził nowe obostrzenia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Koronawirus. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od jutra zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia. 

- Musimy zahamować przyrosty zakażeń - powiedział premier. - Przed nami krytyczny tydzień. W nim przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z eskalacją pandemii. Niestety, spełniają się czarne scenariusze. Jeżeli ta tendencja by się utrzymała, to w przyszłym tygodniu bedziemy narażeni na 20-25 tys. dziennych zachorowań -dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier przedstawił zasady, jakie będą od jutra obowiązywały w Polsce. Cały kraj stanie się strefą czerwoną.

Szkoły
Uczniowie klas szkół podstawowych IV-VIII będą uczyli się w trybie zdalnym. - Po to, by zmniejszyć kontakty społeczne - powiedział Mateusz Morawiecki. Uczniowie klas I-III nadal będą mogli chodzić do placówek oświatowych - w trybie stacjonarnym.

W godzinach 8.00 - 16.00, w dniach nauki szkolnej, osoby do 16. roku życia będą mogły się przemieszczać wyłącznie pod opieką dorosłego. Uczniowie klas ponadpodstawowych i studenci pozostają w trybie zdalnym.

Gastronomia
Nowe ograniczenia czekają prowadzących działalność gastronomiczną. W kawiarniach i restauracjach nie będzie można spożywać posiłków. Możliwe będzie prowadzenie działalności "na wynos" i "na dowóz". Takie restrykcje mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia tego okresu. - Wiem, że to trudna wiadomość dla właścicieli, prowadzących (te lokale - przyp. red.) i klientów. Zdaniem specjalistów, analizujących ten temat od strony naukowej, w pomieszczeniach gastronomicznych znajduje się dość dużo osób na niewielkiej powierzchni i w związku z tym dochodzi tam do częstych zakażeń. Z oczywistych względów maseczka nie jest tam używana, a pomieszczenia te są słabo wietrzone. A wietrzenie, obok dystansu, dezynfekcji i maseczek, jest niezwykle ważnym elementem zapobiegania rozprzestrzeniania koronawirusa - powiedział Mateusz Morawiecki. 

Życie gospodarcze i społeczne
Zawieszona zostanie działalność sanatoriów, z możliwością dokończenia już trwających turnusów. W placówkach handlowych będzie mogło przebywać do 5 osób na kasę w sklepie do 100 metrów kwadratowych, a w tych powyżej 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. W transporcie publicznym będzie mogło być zajęte 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc. 

Ograniczeniu do pięciu osób - spoza gospodarstwa domowego - ulegają imprezy, spotkania, zebrania oraz zgromadzenia publiczne. Nie podlegają tej regulacji ci, którzy razem mieszkają czy odbywają spotkania służbowe.

Apel do seniorów
Rządzący apelują o ograniczenie przemieszczania się osób 70+. Wyjątki mają stanowić: wykonywanie czynności zawodowych, zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego i sprawowanie lub uczestnictwo we sprawowaniu kultu religijnego. - Seniorzy, zostańcie w domach. To uchroni wasze życie i zdrowie - apelował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że osoby starsze nie zostaną pozostawione same sobie. Ma zostać uruchomiony Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Będą w nim przedstawiciele różnych instytucji - w tym m.in. żołnierze, harcerze czy wolontariusze. Została już uruchomiona infolinia dla seniorów pod numerem telefonu: 22 505 11 11. - Konsultant zbierze informacje, konkretne dane, które będą przekazane do Ośrodka Pomocy Społecznej. Konkretna osoba z ośrodka lub wolontariusz do państwa domu trafi, skontaktuje się i niezbędne produkty zostaną dostarczone - powiedziała minister Marlena Maląg.

- Te obostrzenia są poważne. Liczę na to, że gospodarka będzie dalej pracować na obrotach znacząco szybszych niż wiosną. Nie zamykamy różnego rodzaju zakładów produkcyjnych czy usługowych. Apelujemy, że wszędzie tam powinny obowiązywac ścisłe i bezwzględne zasady sanitarne. Muszą one obowiązywać po to, by te zakłady mogły funkcjonować za tydzień, dwa i w dalszej perspektywie - stwierdził premier. - Gdyby te obostrzenia nie działały, będziemy musieli dalej dokonywać głębszego zamknięcia poszczególnych dziedzin życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego - dodał. 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE