Reklama

W powiecie stwierdzono dziś 36 zakażenia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Szpital Powiatowy w Rawiczu

W powiecie stwierdzono dziś 36 zakażenia - Zdjęcie główne

foto Szpital Powiatowy w Rawiczu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Koronawirus W ostatnim czasie przybywa chorych na covid-19, ale czy to oznacza także większą ilość miejsca w placówkach medycznych?

Reklama

Według danych miministerstwa zdrowia w Wielkopolsce stwierdzono dziś 2.471 zakażeń koronawirusem, w tym 36 w powiecie rawickim. Obecnie ma terenie naszych pięciu gmin 1.258 osób przebywa w kwarantannie.

Ile miejsc w szpitalach?

Według informacji z urzędu wojewódzkiego w Wielkopolsce jest blisko 1600 łóżek przygotowanych do leczenia pacjentów z COVID-19. Wraz z rosnącą liczbą zakażeń w regionie, otwierane są kolejne oddziały covidowe i powiększane te już istniejące.

W Rawiczu oddział dysposnuje 35 łóżkami, a w ostatnim czasie większa część była zajęta. W najbliższych dniach kolejne łóżka covidowe pojawią się, m.in. w Szpitalach w Szamotułach, Puszczykowie, Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Chodzieży i Ludwikowie, czy Szpitalu w Lesznie.

W nadchodzącym tygodniu planowane jest m.in. otwarcie dodatkowych 100 łóżek w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu. Docelowo pojawić ma się w nim 150 nowych miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Większość zajętych

Jak przekazuje Mateusz Daszkiewicz, rzecznik wojewody, według stanu na piątek, 26 listopada w naszym województwie znajduje się blisko 1600 łóżek na tzw. II poziomie zabezpieczenia, czyli dla pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Obecnie zajętych jest 1350 z nich.

 Sytuacja pandemiczna w naszym województwie, jak i w całym kraju rozwija się dynamicznie. Priorytetem dla nas jest utrzymanie w jej trakcie, możliwie jak najdłużej nieprzerwanego procesu leczenia schorzeń i chorób o innej charakterystyce niż Covid-19. Staramy się utrzymać bufor wolnych łóżek na tzw. II poziomie zabezpieczenia covidowego w zakresach bezpiecznych, ale możliwie najniższych, dbając o wszystkich korzystających z placówek medycznych i specjalistycznej opieki zdrowotnej. Decyzję, które podejmuję rozwijając bazę łóżkową w poszczególnych szpitalach są wynikiem pogłębionych analiz, aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie, ale również wzrostem przypadków ciężkiego przebiegu choroby u pacjentów hospitalizowanych, trafiających na kolejne, systematycznie tworzone oddziały – informuje Wojewoda Michał Zieliński

Gdzie najwięcej?

Spośród szpitali powiatowych najwięcej łóżek dla pacjentów z COVID-19 znajduje się obecnie w: Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim - 150, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Słupcy- 123 oraz Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie - 86. Wiele miejsc jest również przygotowanych w szpitalach należących do Samorządu Województwa Wielkopolskiego: 111 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie, czy w placówkach Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, czyli Szpitalach w Ludwikowie i Chodzieży – obecnie łącznie 55 łóżek, a od poniedziałku - 140.

Nadal rozwijany będzie również Szpital Tymczasowy na MTP w Poznaniu, który w szczytowym momencie trzeciej fali COVID-19 zapewniał 356 łóżek dla pacjentów z COVID-19, a obecnie jego baza liczy 178 miejsc.

Szefowa NFZ apeluje o szczepienia

- Po raz czwarty opanowujemy sytuację epidemiczną w Wielkopolsce, mam nadzieję, że równie skutecznie, jak przy poprzednich falach. Wszystko to także dzięki znakomitej współpracy ze szpitalami w naszym regionie - podkreśla Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Niestety, liczba zachorowań wynika wprost z liczby osób niezaszczepionych. Według opinii ekspertów, będzie to powodowało kolejne mutacje wirusa Sars-COV-2, a co za tym idzie - kolejne zachorowania i groźne powikłania po chorobie. Dlatego ponownie apelujemy do wszystkich Wielkopolan o zadbanie o swoje zdrowie i zaszczepienie się, póki nie jest za późno.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy