Lipiec w polu i ogrodzie

Opublikowano:
Autor:

Lipiec w polu i ogrodzie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Tym razem publikujemy porady rolniczo-ogrodnicze, które warto realizować w lipcu nie tylko w polu, ale również w ogrodzie i pasiece. Jak zwykle przygotował je Grzegorz Wysocki z Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu. \r\nW polu
Do zasiewów roślin poplonowych powinniśmy wykorzystać rośliny strączkowe, słonecznik, facelię, rzepak, gorczycę i rośliny zbożowe. Wartość nawozowa poplonów w stosunku do pełnej dawki obornika przedstawia się następująco: peluszka, seradela, łubin - masa plonu stanowi 77%, a resztek pożniwnych 52% pełnej dawki obornika. Rzodkiew, gorczyca, facelia, słonecznik, rzepak - masa plonu stanowi 30% pełnej dawki obornika, natomiast łubinu, peluszki, wyki około 65%. Poplony to również źródło taniej paszy dla bydła. Pole zasiane poplonami może również przez kilka tygodni służyć jako pastwisko.
Przypominamy również, że im kłos i liść flagowy dłużej będą w stanie zielonym - bez porażenia przez choroby - tym w efekcie ziarno będzie lepiej wypełnione, a plon wyższy. Dlatego dla zbóż ozimych okres kłoszenia uważa się za optymalny dla drugiego oprysku fungicydami, czyli preparatami zwalczającymi choroby. Najlepszy jest moment tuż po wykłoszeniu, ale jeszcze przed kwitnieniem oraz bezpośrednio po kwitnieniu. W czasie kwitnienia zabieg taki można wykonać, ale fungicydami bez dodatku mocznika. Bardzo często kłosy pszenicy porażane są przez fuzariozę kłosów. Pierwszymi objawami są małe brązowe plamki na plewkach. Wraz z rozwojem grzyba zaatakowane części kłosa (kwiatki, kłoski) bieleją kontrastując ze zdrową częścią kłosa. U podstawy kiosków można zaobserwować różowe lub pomarańczowe skupienia zarodników. Silne porażenie fuzariozą powoduje marszczenie ziarna oraz puste kłoski. Infekcja może nastąpić w każdym momencie od wykłoszenia do dojrzałości, ale kłosy są najbardziej wrażliwe w okresie kwitnienia. Infekcji sprzyja wilgotna i ciepła pogoda podczas kwitnienia.
Zabiegi grzybobójcze w zbożach wykonujemy najpóźniej do początku fazy dojrzałości woskowej. Kontynuujemy też zwalczanie zarazy ziemniaczanej, przygotowujemy magazyny na odbiór rzepaku i zbóż oraz zaopatrujemy się w wapno nawozowe. Natychmiast po zbiorach rzepaku i zbóż dokonujemy wysiewu wapna na glebach kwaśnych, siejemy poplony ścierniskowe lub wykonujemy podorywki. Okres pożniwny to najlepszy czas do głęboszowania gleb - zabieg szczególnie ważny w uprawie buraka cukrowego.

Sad przydomowy
Po zakończonym zbiorze truskawek należy usunąć ściółkę i zasilić je niewielką dawką azotu. Na starszych plantacjach porażonych przez choroby i szkodniki można ściąć liście 5-7 cm nad ziemią i spalić je. Bardzo zalecane jest nawadnianie ściętych truskawek.
Przygotowujemy stanowisko pod nowe nasadzenia truskawek, starannie odchwaszczając glebę i stosując pełne nawożenie.
Po zakończonym zbiorze czereśni i wiśni można przystąpić do cięcia prześwietlającego korony drzew. Rozpoczyna się letnie cięcie jabłoni w celu uzyskania dobrego naświetlenia koron, dzięki czemu odsłonięte owoce intensywnie się wybarwią. Rozpoczyna się okulizacja przygotowanych podkładek posadzonych jesienią lub na wiosnę.

Warzywnik
Na początku miesiąca można jeszcze wysiewać buraki ćwikłowe przeznaczone na przetwory. Wysiewa się rzodkiew jesienną i zimową, kapustę pekińską, sałatę, koper. Można jeszcze sadzić rozsady kalafiorów, jarmużu, kalarepy, sałaty kruchej.
W czasie suszy konieczne jest nawadniacie warzyw, szczególnie gatunków bardziej wrażliwych na brak wody, tzn. sałaty, ogórków i innych dyniowatych, selerów, kapustnych.
Zwalczanie gąsienic zjadających liście, szczególnie na roślinach kapustnych, najlepiej przeprowadzić za pomocą Biobitu, który jest bardzo skutecznym preparatem biologicznym w pełni bezpiecznym dla środowiska i konsumentów.
Powszechnie panuje uzasadniona niechęć do stosowania środków chemicznych we własnym ogrodzie. Jednak w niektórych przypadkach zabiegi chemiczne warunkują uzyskanie zbioru - np. pomidory niechronione przed zarazą ziemniaczaną mogą zostać zupełnie zniszczone przez tę chorobę. Skoro nie zbierzemy własnych pomidorów, musimy je kupić - oczywiście z plantacji towarowych, gdzie prowadzi się ochronę chemiczną. Należy stosować tylko preparaty zalecane w Programie Ochrony Warzyw na poszczególne gatunki, w zalecanych dawkach i w zaleconych terminach, z zachowaniem okresów karencji.

Zalecenia przy uprawie roślin metodami ekologicznymi
W celu uszlachetnienia gnojówki można do zbiornika z gnojówką wrzucić ścięte pokrzywy (każda ilość jest dobra), kilkakrotnie mieszając. Po dwóch tygodniach można rozpryskiwać na łąki i pastwiska.

Pasieka
W lipcu kończy się pożytek główny, kwitnące później chwasty dostarczają nektaru i pyłku jedynie na potrzeby własne rodziny pszczelej. Tam, gdzie matka kwalifikuje się do wymiany, dajemy młodą, najlepiej unasienioną. Po odwirowaniu miodu i przy braku czerwiu w plastrach, należy przeprowadzać odymianie przeciw warrozie lub zawiesić paski nasączone lekiem. Po miodobraniu wykonujemy szczegółowy przegląd pasieki, podczas którego kontrolujemy siłę rodziny, jakość matek, ilość i jakość czerwiu oraz stan zapasów i pierzgi. Staramy się również dobrać najodpowiedniejsze plastry do zimowli oraz wstępnie ułożyć gniazda zimowe. Jeżeli pożytek już się skończył, należy przystąpić do podkarmiania odmładzającego - podając małe porcje rzadkiego syropu.

W lesie
Lipiec jest najcieplejszym miesiącem w roku. Jest to ostatni miesiąc masowego kwitnienia roślin. W powietrzu unosi się zapach kwiatów lipy, od której lipiec otrzymał swoją nazwę. Owocują już krzewy maliny, czeremchy, porzeczki i krzewinki borówki czarnej, czyli jagody. Zaczynają pokazywać się maślaki i rydze. Jest to okres lotów godowych wielu szkodliwych gatunków motyli (brudnicy mniszki, barczatki sosnówki) i chrząszczy. W lesie cichną głosy ptaków - większość z nich zakończyła już karmienie swoich młodych, które odtąd muszą radzić sobie same.
W leśnictwie lipiec jest właściwą porą na wyznaczenie drzew dorodnych (przyszłościowych) i drzew do wycięcia podczas trzebieży. Jeżeli prace polowe na to nie pozwalają, wyboru drzew można dokonać oczywiście nieco wcześniej lub później - tuż przed wykonaniem cięć trzebieżowych. O pomoc w wyborze drzew można poprosić miejscowego leśniczego nadzorującego lasy niepaństwowe. Wyznaczone drzewa dorodne muszą być żywotne i mieć dobrą jakość - prosty pień z niewielką liczbą grubych gałęzi i niezbyt rozrośniętą koronę. Drzewa do usunięcia można zaznaczyć zaciosem siekiery na korze - nawet po kilku miesiącach łatwo będzie je odnaleźć.

Sposoby na komary

Wraz z nadejściem lata, do życia budzą się komary. W Polsce występuje ok. 50 gatunków tych dokuczliwych owadów. Komary preferują tereny podmokłe, okolice jezior i rzek, a także zacienione parki i ogrody. Atakują głównie rankiem i po zmierzchu, kiedy wilgotność powietrza jest największa. Aby nie narażać się na ukłucia komarów, najlepiej unikać miejsc, gdzie masowo występują. Chcąc się przed nimi ochronić, powinno się założyć ubranie zakrywające jak największą powierzchnię naszego ciała. Ponadto należy spryskać płynem przeciwko komarom odsłonięte części ciała oraz ubranie, zwłaszcza w okolicy szyi i głowy.
Wśród domowych metod odstraszania komarów dobre efekty przynosi zażywanie witaminy B1 oraz smarowanie się olejkami: eukaliptusowym, waniliowym lub cytrynowym. Warto również zabezpieczyć mieszkania przed bzyczącymi intruzami. W tym celu na okna zakładamy specjalne siatki lub uruchamiamy elektrofumigatory (po użyciu należy przewietrzyć pomieszczenie; nie należy spać przy włączonych urządzeniach). W ogrodzie lub na tarasie dobrze jest zapalić specjalne znicze zapachowe. Wózki i łóżeczka dziecięce należy zaopatrzyć w moskitiery.
Jeśli jednak, mimo tych zabiegów, zostaniemy pokłóci przez komary, najlepiej smarować ranki preparatami typu Fenistil lub Pudroderm, które uśmierzają swędzenie, albo też przyłożyć plaster cebuli. Ślady po komarach bardzo swędzą. Nie warto jednak ich rozdrapywać, gdyż mogą pozostać brzydkie ślady na skórze lub też przez uszkodzoną tkankę może wdać się zakażenie. Ulgę w walce ze swędzeniem przynosi również zażywanie wapna.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE