reklama

Martwe łabędzie nad zalewem w Jutrosinie. Potwierdzono u nich wirusa ptasiej grypy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Martwe łabędzie nad zalewem w Jutrosinie.  Potwierdzono u nich wirusa ptasiej grypy - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW sobotę, 8 marca 2025 r., Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Rawiczu otrzymał informację, że przy zbiorniku wodnym w Jutrosinie znaleziono dwa martwe łabędzie. Po wykonaniu testów okazało się, że oba osobniki były chore na tzw. ptasią grypę.
reklama

Jak poinformował Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Rawiczu, ptasia grypa jest chorobą wirusową ptaków (zarówno ptaków dzikich jak i drobiu), występującą na całym świecie. Wywołuje ją wirus grypy typu A z rodziny ortomyksowirusów, wśród których wyróżnia się różne podtypy (16 podtypów H i 9 podtypów NA). Nazwy podtypów pochodzą od nazw dwóch głównych białek, znajdujących się w otoczce wirusa grypy. Możliwe jest zatem wystąpienie około 254 kombinacji. Generalnie, wszystkie 16 podtypów może zakażać ptaki, ale ciężki przebieg choroby wywołują głównie podtypy H5 i H7.

Znaleziono martwe łabędzie nad zalewem w Jutrosinie

Magdalena Ogińska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu, przekazała, że w godzinach popołudniowych, w sobotę, 8 marca, PIW w Rawiczu otrzymał zgłoszenie o znalezieniu dwóch martwych łabędzi nad zalewem w Jutrosinie. Informację przekazał dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu.

reklama

- Inspektorzy PIW pojechali na miejsce, aby zabezpieczyć ptaki i zabrać je do badania - wytłumaczyła Magdalena Ogińska.

Dodała, że ptaki trafiły do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu, gdzie po przeprowadzeniu badań, u obu łabędzi stwierdzono obecność wirusa H5N1.

Martwe łabędzie nad zalewem w Jutrosinie - zalecenia dla hodowców

W związku ze stwierdzeniem u dwóch sztuk łabędzi niemych, wyniku dodatniego badania w kierunku wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu rawickiego, Magdalena Ogińska wskazała, że teraz hodowcy powinni szczególnie zadbać o bioasekurację w hodowli drobiu, zarówno na fermach komercyjnych jak i w chowie przyzagrodowym.

- Przede wszystkim należy zabezpieczyć drób przyzagrodowy przed kontaktem z dzikim ptactwem, a wodę i karmę podawać ptakom w kurnikach - podsumowała.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo