Reklama

Wsparcie dla pszczelarzy w zakupie węzy. Są pieniądze z budżetu wojewódzkiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Wsparcie dla pszczelarzy w zakupie węzy. Są pieniądze z budżetu wojewódzkiego - Zdjęcie główne

foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości „Jeśli z Ziemi znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia: nie ma pszczół, nie ma zapylania, nie ma roślin, nie ma zwierząt, nie ma ludzi" - to słowa Alberta Einsteina. Świadczą one o tym, jak niezwykle istotną rolę spełniają w przyrodzie pszczoły miodne.

Pod koniec stycznia bieżącego roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił nabór ofert na realizację zadania publicznego "Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej". Pieniądze na ten cel będą pochodzić z budżetu województwa. Przewidziane wsparcie to 2 mln zł.

- Pszczoły są kluczowymi owadami w procesie rozmnażania roślin, bez nich - jak twierdzą eksperci - będziemy w stanie przeżyć zaledwie kilka lat. Niestety, zmiany klimatu przyczyniają się nie tylko do chaotycznych anomalii pogodowych, ale również powodują masowe wymieranie tych pożytecznych owadów. Właśnie dlatego Samorząd Województwa Wielkopolskiego od lat wspiera pszczelarzy z naszego regionu - czytamy w komunikacie urzędu marszałkowskiego.

Węza to używany w pszczelarstwie szablon z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego umieszczany w ramce, którą umieszcza się wewnątrz ula. Niezwykle istotne jest, aby węza - niezbędna do produkcji miodu - spełniała wysokie normy jakościowe oraz laboratoryjne, ograniczając wystąpienie chorób u pszczół. Jej cykliczna wymiana jest bardzo ważna.

- Tegoroczna już szósta edycja wsparcia wielkopolskich pszczelarzy umożliwi zakup i wymianę węzy w ulach. To efekt rozmów z przedstawicielami organizacji zrzeszających pszczelarzy w naszym regionie. Wsparcie, jakie od 2018 roku trafiło do pszczelarzy z budżetu województwa, to 10 mln zł. Rok rocznie korzysta z niego ponad 4,5 tys. polskich pasiek. W tym roku kolejne 2 mln zł umożliwi wymianę węzy pszczelej - mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Celem konkursu ofert w ramach „Programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej” jest wyłonienie oferenta, który kupi i zorganizuje dystrybucję węzy pszczelej w województwie. Poprzednie edycje programu - w latach 2021 i 2022 - obejmowały zakup i dystrybucję pokarmów pszczelich, których ponad 887 ton trafiło do przeszło 307 tys. pni pszczelich w Wielkopolsce. 

Uprawnionymi do składania ofert są, m.in. organizacje pozarządowe. Oferty należy składać do 20 lutego 2023 roku do godz. 15:30. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 20 marca. Szczegóły można znaleźć TUTAJ,

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE