reklama

Miejska Górka. Czy w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych będzie można stawiać domy?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Miejska Górka. Czy w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych będzie można stawiać domy? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa terenie gminy Miejska Górka ma stanąć 56 siłowni wiatrowych. Zanim inwestor wbije łopatę - władze samorządowe postanowiły uregulować przepisy związane z budową domów mieszkalnych w okolicy elektrowni.
reklama

Inwestor - VSB Energie Odnawialne Polska Sp. z o.o. - ma pozwolenie na budowę 56 wiatraków na terenie gminy Miejska Górka, ale jest także przygotowany, by w przyszłości postawić ich więcej. Posiada też zgodę na podłączenie do sieci 120 megawatów. 

- W sensie formalnym fima jest bliska jest celu, a faktycznym - w ciągu kilkunastu miesięcy powinna się rozpocząć budowa siłowni - przypomniał na lipcowej sesji rady miejskiej burmistrz Karol Skrzypczak.

Farmy wiatrowe nie zablokują budownictwa?

Zanim inwestycja stanie się faktem, miejskogórecki samorząd jeszcze reguluje kwestie związane z planami zagospodarowania dla obszarów, na których mają być zlokalizowane siłownie wiatrowe. Chodzi o to, by energetyczne przedsięwzięcie nie zablokowało możliwości zabudowy mieszkaniowej na obszarze gminy. 

reklama

Dlatego - jak podkreślił burmistrz - podjęto uchwały w sprawie miejscowych planów zagospodarowania, które umożliwiają mieszkańcom budowę w odległości bliższej niż 700 metrów od siłowni wiatrowych (odległość ustawowa). Są bowiem przypadki, że niektóre budynki zaplanowano w oddaleniu około 650 metrów od planowanych wiatraków. Dotyczy to obrębów farmy Konary i Piaski. 

- Tymi uchwałami "czyścimy obszar" , bo wyrzucimy z planu siłownie, które na pewno nie powstaną, gdyż pierwsze 56 już da więcej mocy niż potrzeba, a one dodatkowo "blokowały" nam budynki mieszkalne - szczególnie w okolicy Konar - tłumaczył podczas sesji Karol Skrzypczak. 

Zastrzegł, że radni podjęli uchwały zanim wejdzie w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - czyli w tzw. starym porządku prawnym. Andrzej Duda podpis pod ustawą, której celem jest uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procedury planistycznej złożył 25 lipca.  

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama