reklama

Miejska Górka. Rocznicę wybuchu II wojny światowej uczczono w Kołaczkowicach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Miejska Górka. Rocznicę wybuchu II wojny światowej uczczono w Kołaczkowicach - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
45
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPrzy cmentarnym krzyżu w Kołaczkowicach odbyła się uroczystość upamiętniająca 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W miejscu tym znajdują się granitowe tablice, a na jednej z nich widnieje napis zachęcający do modlitwy za poległych i ofiary wojen.
reklama

Uoczystość odbyła się dokładnie w rocznicę wybuchu najokrutniejszej w dziejach świata wojny - a więc 1 września. Jak podkreśla Sławomira Skrzypczak - mieszkanka Dłoni - skromne patriotyczne obchody zgromadziły liczną grupę osób. Byli przedstawiciele szkolnej społeczności - z dyrektor Eweliną Kalecką na czele, nauczyciele, uczniowie, rodzice, a także sołtysi wiosek należących do obwodu szkoły w Dłoni (Lucyna Maćkowiak, Antoni Mikołajczak, Joanna Kempa), burmistrz Karol Skrzypczak, radne Wiesława Nowakowska i Monika Szydłowska, proboszcz - ks. Błażej Barczak oraz mieszkańcy Dłoni i Kołaczkowic.

Delegacje radnych i sołtysów zapaliły znicze, a burmistrz złożył wiązankę kwiatów przy krzyżu z granitowymi tablicami.

- Była chwila ciszy, odśpiewanie hymnu państwowego i modlitwa, którą rozpoczął ksiądz proboszcz. Potem uczennica szkoły - Marcelina Plewa - odczytała 27 nazwisk poległych, pomordowanych i zmarłych na wygnaniu mieszkańców parafii Kołaczkowice oraz Oczkowic. Każdemu odczytanemu nazwisku towarzyszyło zapalenie światełek przez dzieci. Kilka słów do zebranych skierowali - ksiądz proboszcz, dyrektor szkoły i burmistrz. Wszyscy mówili o tragizmie wojny, nawiązując jednocześnie do obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą - relacjonuje Sławomira Skrzypczak.

reklama

Uczniowie nie zapomnieli także o grobach oznaczonych tabliczką „Powstaniec Wielkopolski 1918-1919” oraz Pomniku - Zbiorowej Mogile Powstańców Wielkopolskich i żołnierzy I wojny światowej.

Zapalili również znicze na grobie zamordowanego w styczniu 1945 r. Ignacego Gubańskiego i przy inskrypcji, upamiętniającej poległego w Bitwie nad Bzurą Stanisława Gawrona. Na koniec światełko pamięci zapłonęło na grobie ks. kanonika Lecha Zeuschnera, proboszcza parafii Kołaczkowice w latach 1986-2014.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama