Reklama

Miejska Górka. Szukają zdjęć i pasjonujących historii

Opublikowano:
Autor:

Miejska Górka. Szukają zdjęć i pasjonujących historii - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pracownicy Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce zaapelowali do mieszkańców, by w swoich domowych zbiorach poszukali zdjęć, dokumentów czy widokówek ukazujących dawny obraz miasta miasta i okolicznych wsi.

Mogą to być stare zdjęcia, wszelkiego rodzaju dokumenty, druki, widokówki, listy, a także wspomnienia. Celem jest zebranie jak największej ilości materiałów historycznych i stworzenie możliwie jak najbogatszego gminnego archiwum, które będzie służyć nam i przyszłym pokoleniom.

Są już pierwsze efekty akcji, którą nazwano „Wspólnie tworzymy archiwum”. Do ośrodka wpłynęły materiały dotyczące budynków, które kiedyś były ważne dla mieszkańców tych terenów.

Jedna z mieszkanek Miejskiej Górki - Janina Ptak - przysłała zdjęcia nieistniejącego już budynku dworca kolejowego. Fotografia przedstawia dworzec, który został spalony w 1939 roku. Jak dopowiadają pracownicy ośrodka, do dziś dokładnie nie są znane przyczyny jego spłonięcia. Przypuszcza się, że dworzec podpalili Polacy, którzy przyjechali 2 września 1939 roku pociągiem z Leszna. Inna hipoteza mówi, że w pierwszych dniach po wybuch II wojny światowej, podpalenia dworca dokonały grupy patriotycznie nastawionej młodzieży - przed odjazdem ostatniego pociągu ewakuacyjnego z Miejskiej Górki, z kolejarzami i ich rodzinami. Pożar mieli wzniecić, aby zgromadzone tam paliwo nie dostało się w ręce okupanta. Wojenne losy stacji kryją wiele tajemnic i ciągle brakuje wiarygodnych informacji, które pozwoliłyby na ich wyjaśnienie.

Ośrodek otrzymał także fotografie innego obiektu, po którym nie ma już śladu. To „Karczma pod Konarem” z Konar, której zdjęcia nadesłała Urszula Dupiczak. Przez wiele lat była kierownikiem funkcjonującej w budynku restauracji. Przypomniała, że historia obiektu sięgała XIX wieku. Pierwszym właścicielem budynku, położonego na wyjeździe w kierunku Topólki, byli państwo Przewoźni z Konar, stąd ówczesna nazwa „Gospoda u Przewoźnej”. W kolejnych latach budynek należał do Gminnej Spółdzielni, działając pod nazwą „Bar pod Konarem”. Od grudnia 1991 roku działalność gastronomiczną prowadził w nim Tadeusz Moryson, zmieniając nazwę restauracji na „Karczma pod Konarem”. Przez wiele lat obiekt - oprócz pełnienia funkcji gastronomicznej - był ważnym miejscem życia społecznego, a także kulturalnego wsi. W nim odbywały liczne spotkania działających w miejscowości organizacji, próby zespołów, wesela i inne uroczystości rodzinne.

Karczma została zburzona w 2017 roku, a na jej miejscu powstał market „Dino”.

Materiały dotyczące historii miasta i gminy Miejska Górka można wysyłać na adres: Ośrodek Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce, ul. Jana Pawła II 6, tel. 65 547-41-81, e-mail: kultura@miejska-gorka.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE