Uroczyste podpisanie aktu notarialnego, dotyczącego umowy darowizny nieruchomości położonej w Miejskiej Górce oraz miejscowości Karolinki, z przeznaczaniem na cele publiczne, czyli budowę i utrzymanie „Zbiornika Wodnego Miejska Górka” odbyło się dziś - 26 marca 2025 roku - w siedzibie Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce.
W wydarzeniu uczestniczyli wicemarszałek Krzysztof Grabowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Beata Głuchowska oraz burmistrz Miejskiej Górki Karol Skrzypczak. Obecni byli także starosta Adam Sperzyński, wójt Pakosława Piotr Skrzypek, burmistrz Jutrosina Romuald Krzyżosiak, pracownicy miejskogóreckiego urzędu i przewodnicząca rady osiedlowej.
Miejska Górka. Rozbudowa "Balatonu" jest społecznie oczekiwana
Zanim przystąpiono do podpisania aktu notarialnego, burmistrz Karol Skrzypczak przypomniał najważniejsze wydarzenia związane z rozbudową zbiornika i przeprowadzonych już procedurach. Jak podkreślił, można by o tym napisać niemałą książkę.
- Ten projekt przechodził różne koleje losu, raz byliśmy w dolinie, raz byliśmy na wyżynach, ale konsekwentnie pan marszałek dążył do tego, żeby projekt był kontynuowany, był rozwijany, by doszło do wykupu gruntów. Odbył się bardzo łagodnie, bez komplikacji, bo tego typu inwestycje są inwestycjami dość dużego ryzyka społecznego, znaczy towarzyszą im często spory, sądowe odwołania, protesty. Natomiast u nas rozbudowa zbiornika jest społecznie bardzo pożądana, oczekiwana - podkreślał Karol Skrzypczak.
Zanaczał, że zbiornik powstał w latach 60., później - w latach 80. - został rozbudowany. Były to czasy, kiedy marzeniem były wakacje nad węgierskim jeziorem Balaton, stąd potoczna nazwa akwenu. Przypomniał, że wybudowała go miejscowa cukrownia, następnie wykupiła go gmina i ta przekazała urzędowi marszałkowskiemu na dalszą rozbudowę.
- Dziś jeszcze nie mówimy o rozpoczęciu budowy, ale ten moment to zlikwidowana bardzo duża przeszkoda, bo po drodze nastąpiły zmiany dotyczące gospodarki wodnej Polski i mogło się potoczyć różnie - mówił włodarz Miejskiej Górki.
Czytaj także: Seniorom życzyli 200 lat w zdrowiu
Tereny pod rozbudowę "Balatonu" przekazane w formie darowizny
Wicemarszałek województwa, Krzysztof Grabowski zgodził się, że droga do podpisania aktu notarialnego była długa i kręta.
- Dzisiaj przekazujemy nieodpłatnie w sumie 67 działek o powierzchni 440 tys. m2 o wartości ponad 1,7 mln zł. To bardzo konkretny krok w kierunku budowy zbiornika. Jak dalej się to potoczy, to pewnie powie pani dyrektor, bo nie wiem, ale mam nadzieję, że skutecznie i że wkrótce będziemy mogli spotkać się na otwarciu zbiornika - zaznaczał Krzysztof Grabowski.
Co dalej z rozbudową akwenu w gminie Miejska Górka?
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Beata Głuchowska przyznała, że nie spodziewała się tak uroczystej oprawy całego wydarzenia. Przekazała też informacje o kolejnych krokach.
- Zbiornik będzie realizowany w jednostce terenowej, czyli w Zarządzie Wodnym Leszno. Są dzisiaj ze mną dyrektor Zarządu Wodnego w Lesznie, Piotr Kozdrój i zastępca dyrektora, Kamil Kocharski. Panowie są z tych rejonów. Są odpowiednimi fachowcami z doświadczeniem, więc w dobre ręce przekazuję całą inwestycję - mówiła.
Zaznaczyła, że brakuje jeszcze najważniejszego elementu, czyli pieniędzy, bo na razie nie ma źródła finansowania całego przedsięwzięcia.
- Wszystkie dokumenty są i tak naprawdę potrzebne są tylko środki finansowe. Tutaj prośba do wszystkich państwa, by deptać ścieżki o pieniądze - apelowała.
CZYTAJ TAKŻE: Tauron buduje 53 turbiny wiatrowe w gminie Miejska Górka. Jak dostarczy niezbędne części?