Jak już informowaliśmy, farma wiatrowa Miejska Górka liczyć będzie 53 turbiny, każda o mocy znamionowej 3,6 MW i wysokości 134 m. To największa taka inwestycja grupy Tauron. Projekt o mocy docelowej około 190 MW ma zostać sfinalizowany w 2027 roku. Elektrownia zaspokoi zapotrzebowanie na energię blisko 200 tysięcy gospodarstw domowych.
Siłownie wiatrowe w gminie Miejska Górka. Inwestycja o wartości 2 miliardów złotych
Turbiny powstają w obrębie sołectw: Roszkowo (7), Gostkowo (5), Konary (12), Sobiałkowo (7), Kołaczkowice (9), Dłoń (10), a całkowity koszt inwestycji wyniesie niemal 2 miliardy złotych. Takiego przedsięwzięcia nie było dotąd w historii powiatu rawickiego.
- Miejska Górka będzie największą inwestycją grupy w odnawialne źródła energii. Zgodnie z założeniami, realizacja całego projektu zakończy się w drugiej połowie 2027 roku – podkreślał w ubiegłorocznym komunikacie prasowym prezes zarządu Tauron Zielona Energia, Artur Kalicki.
Gmina Miejska Górka jest jednym wielkim placem budowy
Burmistrz Miejskiej Górki - Karol Skrzypczak - przyznaje, że gmina jest obecnie jednym wielkim placem budowy. Cukrownia się rozbudowuje, firma Walbet stawia nowy biurowiec, gmina buduje przedszkole i halę sportową, trwają inwestycje drogowe oraz remont remizy i urzędu. Dodatkowo, w miejscach, gdzie zostaną zlokalizowane turbiny, od kilku tygodni trwają bardzo intensywne prace ziemne. Ruszyła też budowa GPO w Rozstępniewie, dokąd transportowana będzie cała energia z lokalnych wiatraków i przesyłana dalej.Roboty są coraz bardziej widoczne. Wkrótce - czasowo - zamknięta zostanie także droga Rozstępniewo-Sobiałkowo, bo inwestor musi przebudować most na Dąbrocznej, by móc transportować elementy siłowni.
- To jest asfaltowa droga gminna, którą niedawno robiliśmy. Znajduje się tam most - w dobrym stanie i wystarczająco szeroki, ale jeżeli firma będzie tamtędy wozić elementy za kilka milionów, to musi mieć wszystkie kwestie drogowe zagwarantowane i zabezpieczone, by nic się nie wydarzyło. Oni badali jego nośność i jest niby w porządku, ale zdecydowali się go wzmocnić, żeby na pewno wytrzymał wagę tych elementów - wyjaśnia burmistrz.
Dodaje, że na czas prac ten odcinek drogi będzie wyłączony z ruchu, a mieszkańcy zostaną o tym powiadomieni w najbliższym czasie. Roboty mają ruszyć niedługo i potrwać do lipca.
Kilkaset transportów elementów do turbin
Na tereny, gdzie powstają siłownie, transportowany jest na razie beton i kruszywo. Pojazdy dowożące te materiały korzystają z normalnych dróg. Zupełnie inaczej będzie to wyglądało przy dostawie elementów turbin, bo ze względu na gabaryty, nie da się ich przewieźć przez miasto.
- Wiatraki powstają m.in. w okolicach Dłoni, Kołaczkowic, Konar. Elementy będą transportowane tam z drogi wojewódzkiej szutrową drogą do Rozstępniewa, którą też będą musieli wzmocnić. Dalej, drogą powiatową przez Rozstępniewo i drogą z przebudowywanym mostem, wjadą na drogę powiatową między Sobiałkowem a Rzyczkowem. Stamtąd będą już dostarczać materiały na poszczególne działki - opisuje włodarz gminy.
Dodaje, że będzie to dość skomplikowana i długotrwała operacja, bo transportów może być 700-800.