Reklama

Mieszkańcy Sworowa chcieliby chodniki. Jest na to szansa?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: M. Urbanowicz

Mieszkańcy Sworowa chcieliby chodniki. Jest na to szansa? - Zdjęcie główne

foto M. Urbanowicz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sołtys Sworowa pod koniec 2016 roku złożył w starostwie powiatowym petycję w sprawie wybudowania we wsi chodników. Wtedy - ze względu na brak pieniędzy - odmówiono im. Czy przez 6 lat zmieniło się coś w tej kwestii?

Chciałem, żeby kiedyś w naszej miejscowości były chodniki - mówi sołtys Sworowa Jarosław Kaczor. Przyznaje, że najpierw trzeba jednak wykonać odwodnienie drogi. 

Napisali petycję 

W sprawie chodników mieszkańcy Sworowa w 2016 roku napisali petycję do starostwa, które jest zarządcą drogi wiodącej przez wieś. Wskazali na względy bezpieczeństwa. Zaproponowali, by wykorzystać fakt planowanej budowy kanalizacji sanitarnej, wykonać odwodnienie drogi i zbudować chodnik. W odpowiedzi z urzędu mogli przeczytać m.in., że zarząd powiatu będzie starał się uzyskać środki finansowe na realizację inwestycji drogowej w Sworowie. 

Jarosław Kaczor opowiada, że wiedząc, iż kanalizacja będzie budowana w 2022 roku, ponownie napisał do władz powiatu w sprawie kanalizacji deszczowej i chodników.

Dostałem odpowiedź. Krótko, zwięźle i na temat - mówi rozgoryczony włodarz Sworowa.

Starostwo poinformowało sołtysa, że prowadzone obecnie inne inwestycje uniemożliwiają przekazanie środków finansowych na zadanie w Sworowie. 

Sołtys ma żal 

Sołtys ma żal do włodarzy powiatu, że przez 6 lat nie zabezpieczyli pieniędzy na odwodnienie ich drogi, mimo, że pod petycja w 2016 roku podpisało się ponad 120 mieszkańców wsi.

Piszą, że do 2025 roku nic z tym się nie będzie działo - nadmienia sołtys Sworowa.

Dodaje, że przy obecnej inwestycji będzie odtworzona nawierzchnia drogi, co pochłonie około 2 mln zł. 

Jarosław Kaczor nie rozumie, dlaczego powiat nie postarał się, aby przy okazji budowy kanalizacji sanitarnej zrobić odwodnienie drogi. Obawia się, że kiedy w przyszłości dojdzie do budowy chodników oraz odwodnienia drogi, nowa nawierzchnia zostanie zniszczona.

Co zrobiono przez 6 lat? Czy wydano choćby 1 złotówkę w tej sprawie - zastanawia sie Jarosław Kaczor.

Nie ma w planach, to nie robią

Andrzej Łaszewski z Powiatowego Zarządu Dróg tłumaczy, że wszystkie inwestycje planowane na najbliższe lata, w tym te drogowe, są ujęte w Strategii Rozwoju Powiatu Rawickiego. Podkreśla, że PZD trzyma się tych zapisów. Zauważa, że budowa chodników to niemały wydatek.

Nie można mówić, że nic nie zrobiono w Sworowie, skoro taka inwestycja nie była przewidziana - przekazuje Andrzej Łaszewski.

Uspokaja jednocześnie, że obecnie istnieją takie technologie, że kanalizację deszczową można zrobić bez uszczerbku dla nawierzchni drogi.

Można to zrobić w taki sposób, żeby nie naruszać jezdni - dodaje pracownik PZD w Rawiczu.

Zaznacza, że może się okazać, iż będzie trzeba wzmocnić lub poszerzyć jednię wtedy wymagana będzie ingerencja w nią.

Wszystko będzie zależało od projektu budowlanego - podsumował Andrzej Łaszewski.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy