Reklama

Migracja wpłynęła na liczbę mieszkańców najmniejszej gminy w powiecie rawickim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Migracja wpłynęła na liczbę mieszkańców najmniejszej gminy w powiecie rawickim - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejna gmina przedstawiła dane statystyczne związane ze swoimi mieszańcami. Na sytuację w gminie Pakosław wpływ miała głównie migracja, a same dane wyglądają ciekawie.

Reklama

Według danych za 2022 rok w gminie ubyło 17 mieszkańców. Na koniec minionego roku w statystykach Urzędu Stanu Cywilnego w Pakosławiu odnotowano 4859 mieszkańców, podczas, gdy na koniec 2021 roku było ich 4876. Jednak, jak przekazał wójt Piotr Skrzypek, jest to spowodowane procesami migracyjnymi. 

- Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania i tendencje zauważalne w innych samorządach (zdecydowanie niekorzystny stosunek narodzin do zgonów, duży ubytek ludności) można stwierdzić, że sytuacja u nas wygląda względnie stabilnie - wskazał włodarz gminy.

Ilu ubywa, tylu przybywa

Słowa wójta potwierdzają dane statystyczne, które wyglądają całkiem ciekawie - w 2022 roku, w gminie Pakosław zanotowano identyczną liczbę zgonów oraz narodzin. Obie te wartości wynosiły 48 osób. Jednak w porównaniu do poprzedniego, 2021, roku w gminie odnotowano spadek narodzin o 10 osób oraz spadek liczby zgonów o 8. Warto zauważyć, że sytuacja równowagi w tej gminie nie jest nowością. Pakosławski USC taką równowagę odnotował także np. w roku 2014, 2015 oraz 2019.

Równowaga płci

Miniony rok był również czasem niemal równowagi pomiędzy przedstawicielami obu płci. Według danych, na koniec roku 2022 w Gminie Pakosław było 2429 kobiet i 2430 mężczyzn. Co ciekawe, sprawa wyglądała podobnie jeśli chodzi o narodziny. W ubiegłym roku na świat  przyszło 23 chłopców i 25 dziewczynek. 

W poprzednim roku kalendarzowym w związek małżeński wstąpiło 27 par, w tym udzielono 11 ślubów cywilnych. Urząd Stanu Cywilnego w Pakosławiu odnotował 9 rozwodów.

Witamy obywateli Ukrainy

W związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie przed USC stanęły nowe zadania. Uchodźcy, którzy zamierzali pozostać w Polsce przez dłuższy czas musieli mieć nadany nr PESEL. Od 16 marca 2022 roku w gminie Pakosław nadano łącznie 82 numerów PESEL dla obywateli Ukrainy, w tym 30 nadano dzieciom.

Która wieś wiedzie prym?

Biorąc pod uwagę rozkład narodzin i zgonów na poszczególne miejscowości gminy, najlepiej jest w Chojnie, w zeszłym roku urodziło się tam 12 dzieci. Na drugim miejscu znalazł się Pakosław, gdzie urodziło się 11 dzieci. 

Uwzględniając ten podział pod względem zgonów, najwięcej ich odnotowano w Pakosławiu, w którym odnotowano 12 zgonów. Na drugim miejscu znalazł się Osiek, gdzie zmarło 9 osób.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy