W sobotę, 3 lutego 2024 roku, widzowie programu Pytanie na Śniadanie, mogli posłuchać bloku tematycznego na temat miodu. Jako ekspert wystąpił w nim mieszkający w Pakosławiu Piotr Smakulski.
Piotr Smakulski w Pytaniu na Śniadanie opowiadał o miodzie
Piotr Smakulski wystąpił w odcinku prowadzonym przez Beatę Tadlę i Tomasza Tylickiego. Jako gość, obok pakosławskiego pszczelarza wystąpiła dr Katarzyna Samborska z wydz. technologii żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W programie poruszono temat przydatności miodu do spożycia oraz, w jaki sposób właściwie go przechowywać.
- Jeśli chodzi o właściwości spożywcze, miód nie zepsuje się nigdy, pod warunkiem, że to był dobry miód, że nie miał za dużo wody w sobie, że był dobrze przechowywany. Natomiast jeśli chodzi o właściwości, miód traci właściwości w czasie. Traci swoją aktywność biologiczną, więc najlepiej żebyśmy zjadali miód od sezonu do sezonu. Po 2-3 latach on już będzie miał tych właściwości mało - opowiadał.
Zdradził, że miód bardzo dobrze trzymać w lodowce, ponieważ niskie temperatury dobrze na niego działają, w przeciwieństwie do tych wysokich. Jako optymalną, górną temperaturę do przechowywania miodu wskazał 18 st. C oraz przekazał, że miód można mrozić.
Piotra Smakulskiego znaleźli w sieci
Jak wyjaśnił Piotr Smakulski, do programu w telewizyjnej dwójce trafił przez internet.
- Pani szukała do programu eksperta miodowego, znalazła mnie w sieci, po czym zadzwoniła - opowiada.
Przyznał, że przez bardzo krótką chwilę miał wątpliwości, czy zgodzić się na występ, ponieważ w tym samym czasie miał konferencję pszczelarską w Lublinie.
- Po chwili, dosłownie ułamku sekundy, stwierdziłem - nie, no bez przesady - wyrwałem się z konferencji i pojechałem do Warszawy - zdradza Piotr Smakulski.
Udział Piotra Smakulskiego w Pytaniu na Śniadanie był jego pierwszym, poważnym występem w ogólnokrajowych mediach. Przyznaje, że było to dla niego bardzo ciekawe wydarzenie i jest pod wrażeniem koordynacji pracy przy takiej produkcji. Przyznał także, że jeśli pojawi się jeszcze okazja do występu w telewizji to, po doświadczeniach w telewizji śniadaniowej, z pewnością z niej skorzysta.
Życie Piotra Smakulskiego kręci się wokół pszczelarstwa i nie tylko
Piotr Smakulaski mieszka w Pakosławiu z żoną i dziećmi. Wspólnie prowadzą gospodarstwo agroturystyczne, pasiekę oraz Fundację MAPA. Ich miody, i nie tylko, można kupić w sieci oraz w sklepie stacjonarnym. Można powiedzieć, że ich życie kręci się wokół pszczół. Pakosławianin ma na swoim koncie dwie autorskie książki opowiadające o życiu pszczół, skierowane do dzieci.
- Od pewnego czasu prowadzimy też wydawnictwo książek pszczelarskich. Tłumaczymy zagraniczne książki i wydajemy je w Polsce - zdradził.
Swoją działalność pszczelarską przeniósł także do sieci. Od jakiegoś czasu aktywnie działa w mediach społecznościowych, publikując krótkie nagrania poruszające rozmaite tematy pszczelarskie oraz prowadzi kanał na YouTube.
- Można powiedzieć, że jestem pszczelarskim mikro influencerem, a mój kanał ma już 4000 subskrybentów, więc myślę, że sprawa się rozwija - podsumował.