Reklama

Ministerstwo apeluje: "Weź paragon"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Ministerstwo apeluje: "Weź paragon" - Zdjęcie główne

foto archiwum portalu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Finansów po raz kolejny zainicjowało ogólnopolską kampanię pod hasłem „Weź pagaron”. Akcja ma uświadomić Polakom znaczenie zabierania i wydawania paragonu fiskalnego. Będzie prowadzona do końca sierpnia.

Kampania „Weź paragon" jest organizowana cyklicznie przez Ministerstwo Finansów od dziewiętnastu lat. Jej celem jest uświadomienie Polakom roli paragonu fiskalnego, który nie tylko umożliwia nam egzekwowanie swoich praw konsumenckich, ale - przede wszystkim - ma ogromny wpływ na krajową gospodarkę i prawidłowe funkcjonowanie rynku. 

Wyeliminowanie „szarej strefy”

Biorąc paragon pomagamy budować uczciwą konkurencję - mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. - O atrakcyjności ceny produktów i usług nie powinny bowiem decydować nielegalne praktyki i obchodzenie przepisów. Płacąc za towar lub usługę każdy z nas płaci również uwzględniony w cenie podatek VAT. Jedynie paragon jest gwarancją, że podatek ten trafi do budżetu, a nie do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy - dodaje.

Jak przypominają pracownicy „fiskusa” potwierdzenie zapłaty kartą płatniczą, tzw. paragony kelnerskie lub rachunki niefiskalne nie zastępują paragonu fiskalnego. 

Nieuczciwych nie brakuje

Sygnały o nadużycicach wpływają do ministerstwa finansów. Jednym z najczęstszych motywów uchylania się od opodatkowania jest nierejestrowanie zawartych transakcji i niewydawanie paragonu fiskalnego nieuważnemu klientowi lub zbieranie paragonów fiskalnych, których klient nie zabrał ze sobą. Może to mieć dalsze konsekwencje, czyli wystawianie tzw. „pustych" faktur - właśnie na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów fiskalnych. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa, takie praktyki mają duże znaczenie z punktu widzenia uczciwej konkurencji, ponieważ osłabiają przedsiębiorców rzetelnie płacących podatki.

Sprawdź wystawiony paragon

Branie i wydawanie paragonów fiskalnych to dowód uczciwego obrotu gospodarczego. Ostatecznie to jednak klient decyduje o tym, czy bierze paragon fiskalny. W ramach kampanii Ministerstwo Finansów uruchomiło stronę internetową: wezparagon.gov.pl. Można tam znaleźć, m.in. najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat paragonów fiskalnych czy sprawdzić, jak wygląda prawidłowo wystawiony paragon.

Każdy ma też prawo zgłosić, że nie otrzymał paragonu fiskalnego, gdy sprzedawca miał obowiązek go wystawić. Można to zrobić w: każdym urzędzie skarbowym, przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800/060-000 lub na e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE