Reklama

Młodzi dla Wolności domagają się usunięcia obelisku i czerwonej gwiazdy na cmentarzu w Rawiczu. Rozpoczęli zbiórkę podpisów

Opublikowano: śr, 30 mar 2022 14:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedstawiciele Młodych dla Wolności z Rawicza oraz partii KORWiN zwołali konferencję prasową na rynku. Poinformowali, że rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją do burmistrza Grzegorza Kubika w sprawie usunięcia obelisku oraz czerwonej gwiazdy na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Rawiczu.

W konferencji, która odbyła się 30 marca 2022 roku, brali udział: Marcin Trawka - prezes Młodych dla Wolności na okręg kalisko-leszczyński oraz Adam Gbiorczyk, członek zarządu partii KORWiN z Leszna. Poinformowali o rozpoczęciu zbiórki podpisów pod petycją, która ma trafić do Grzegorza Kubika, burmistrza Rawicza. Celem jest usunięcie obelisku, znajdującego się na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Rawiczu, a także czerwonej gwiazdy znajdującej się na jego szczycie.

Ustrój komunistyczny kojarzy się nam, Polakom głównie z wywózkami na Syberię, mordem w Katyniu, a także Wielkim Głodem na Ukrainie wywołanym sztucznie w latach 30-tych XX wieku, który miał na celu zmniejszenie liczby mieszkanców Ukrainy - podkreślił Marcin Trawka.

Rawicz. Młodzi dla Wolności o cmentarzu żołnierzy radzieckich

Działacze biorący udział w konferencji na rawickim rynku nie domagają się usuwania grobów z cmentarza w Rawiczu.

Niech zostaną na swoim miejscu. Warto pamiętać o tych, którzy walczyli o ziemię rawicką z niemieckim okupantem. Żołnierze wykonywali tylko rozkazy, a władza sowiecka dokonywała zbrodni - dodał Marcin Trawka, prezes Młodych dla Wolności na okręg 36.

Adam Gbiorczyk: "Ustrój komunistyczny był wyjątkowo okrutnym totalitaryzmem"

Z kolei Adam Gbiorczyk zauważył, że ustrój komunistyczny był wyjątkowo okrutnym totalitaryzmem. W XX wieku z rąk komunistów zginęło ponad 100 milionów ludzi, co jest niewyobrażalne. Stwierdził, że łączników między starymi czasami a obecnymi, nie brakuje. Wymienił między innymi rosyjską i radziecką doktrynę wojenną. Jego zdaniem, gdy prowadzona interwencja nie idzie po myśli interweniujących, w grę wchodzi głodzenie i niszczenie miast. Jako przykłady podał działania w Groznym w 1994 roku, Aleppo oraz obecnie - w Mariupolu. 

Zaznaczył, że w Polsce powinien rozpocząć się proces desowietyzacji - w tym także w Rawiczu, na cmentarzu żołnierzy radzieckich.

Czym innym jest pozostawienie pamięci po żołnierzach radzieckich, którzy walczyli w drugiej wojnie światowej, a czym innym epatowanie czerwonymi gwiazdami czy pisanie o chwalebnej, wielkiej, niezwyciężonej Armii Czerwonej, która wyzwalała Polskę - argumentował Adam Gbiorczyk.

Akty wandalizmu na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Co na to przedstawiciel partii KORWiN?

Zarówno w 2021 roku, jak i w bieżącym, po wybuchu wojny w Ukrainie, na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Rawiczu dochodziło do aktów wandalizmu. Pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ. Jak do tego odniósł się Adam Gbiorczyk?

Jestem w stanie zrozumieć, dlaczego wydarzyło się to teraz. Osobiście, nie popieram jakichkolwiek aktów wandalizmu z prostej przyczyny - to nic nie daje. Wręcz przeciwnie - trzeba potem wydać pieniądze, by odrestaurować monument, a te pieniądze można by było przeznaczyć na jego usunięcie - stwierdził Adam Gbiorczyk.

Podpisy będą zbierane w okolicy rynku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE