reklama

Rawicz. Środowiska prawicowe żądają usunięcia komunistycznych symboli i zamontowania nowej tablicy przy cmentarzu żołnierzy radzieckich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rawicz.  Środowiska prawicowe żądają usunięcia komunistycznych symboli i zamontowania nowej tablicy przy cmentarzu żołnierzy radzieckich - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościNa cmentarzu żołnierzy radzieckich w Rawiczu pochowano 1.503 oficerów i żołnierzy 1 Frontu Ukraińskiego. Szczątki sprowadzono z kilku powiatów Wielkopolski. Na terenie nekropolii stoi także obelisk z czerwoną gwiazdą na szczycie, a także tablicą, na której widnieje napis o żołnierzach Armii Czerwonej, którzy "wyzwolili Polskę".
reklama

W czwartek (23 stycznia 2025 r.) konferencję prasową zwołało stowarzyszenie KoLiber. Było wspierane przez przedstawicieli lokalnych struktur, m.in. PiS, Konfederacji czy Nowej Nadziei.

- Będziemy żądać od gminy Rawicz zdjęcia czerwonej gwiazdy, symbolu zniewolenia narodu polskiego przez zbrodnicze państwo, jakim był Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i domagać się usunięcia bądź zmiany treści tablicy znajdującej się pod gwiazdą, a także będziemy wnioskować o utworzenie tablicy przed cmentarzem, informującej o zbrodniach dokonanych przez Armię Czerwoną na narodzie polskim - mówił Marcin Trawka, prezes rawickiego oddziału stowarzyszenia KoLiber, pokazując wniosek, podpisany przez przedstawicieli rawickich, prawicowych środowisk. 

Dopowiedział, że w całym kraju można znaleźć relikty minionych już czasów komunistycznych. Zauważył, że czerwoną gwiazdę czy tablicę z treścią podziękowań dla żołnierzy radzieckich za wyzwolenie Polski można znaleźć na terenie nekropolii w pobliżu rawickiego szpitala.

reklama

- Żołnierze Armii Radzieckiej nie wyzwolili naszej ojczyzny, a siłą narzucili reżim komunistyczny. Wejście na terytorium Polski wiązało się z falą mordów, gwałtów i zbrodni na polskich partyzantach z Armii Krajowej - mówił Hubert Kędzierski, wiceprezes rawickiego oddziału KoLibra. - Nie wyobrażam sobie, żeby na niemieckim cmentarzu wojennym w Polsce, czy gdziekolwiek wisiał Hakenkreuz, a gwiazda czerwona wisi. Jako polski naród powinniśmy dbać o pamięć historyczną - dodał. 

reklama

Głos zabrał również Roman Trawiński ze stowarzyszenia "Ku Niepodległej" . 

- W Rawiczu, jeszcze kilkanaście lat temu, oficjalnie było wiadomo, że z pewnością na tym cmentarzu leżą wyzwoliciele i tej świętości nie wolno było tykać. Dopiero całkiem niedawno inwazja Rosji na Ukrainę w 2022 roku zdołała zasiać pewną wątpliwość - stwierdził Roman Trawiński.

Przypomniał, że Armia Czerwona zaatakowała już Polskę w 1920 roku, ale tamtą wojnę przegrała. Po raz drugi sowieci przekroczyli granicę17 września 1939 roku, a po raz trzeci - w 1944 i 1945 roku. 

- Dzisiaj nikt trzeźwy na umyśle nie nazwie sowieckich żołnierzy z 1920 roku i z 1939 roku wyzwolicielami. Wiemy o zbrodniach, gwałtach i ludobójstwie wtedy przez nich dokonanych. Czym mieliby się różnić ci sowieccy chłopcy z 1944 i 1945 roku od tamtych z 1920 i 1939 roku, że wszerz i wzdłuż nazywa się ich wyzwolicielami? - mówił Roman Trawiński. - Propaganda komunistyczna bardzo pilnowała za PRL-u i - o dziwo - pilnuje aż do dzisiaj, żeby to, co wtłoczono do polskich głów jeszcze za PRL-u, tak szybko z nich nie uleciało - twierdził Roman Trawiński.

reklama

Konferencję podsumował Marcin Trawka.

- Wiele osób zarzuca nam, że, chcąc zdjąć symbole komunistyczne, chcemy zakrywać prawdę historycznę. Prawda historyczna jest jedna, gwiazda czerwona to symbol zniewolenia narodu polskiego, symbol terroru i symbol państwa totalitarnego, jakim był ZSRR - stwierdził Marcin Trawka. 

reklama

Była to druga konferencja prasowa przy cmentarzu żołnierzy radzieckich. Pierwszą zorganizowano w 2023 roku. Wtedy w kraju rządziła Zjednoczona Prawica. Zapytaliśmy, jakie działania zostały podjęte wówczas przez przedstawicieli stowarzyszenia KoLiber. 

- Wysłaliśmy petycję do wojewody wielkopolskiego, powołanego przez Prawo i Sprawiedliwość. Wtedy odpowiedź była taka, że na tamten moment nie będzie rozmów z ambasadą rosyjską, ponieważ teren cmentarza obejmuje umowa bilateralna, a wszelkie działania są uzgadniane z rosyjską ambasadą - odpowiedział szef rawickiego oddziału stowarzyszenia.

Dopytaliśmy, czy nie spodziewa się takiego samego zachowania wojewody obecnie, ale już powołanego przez nową koalicję rządzącą? Odpowiedział, że to możliwe.

- Teraz wnioskujemy również o tablicę informacyjną przed cmentarzem. Droga należy do gminy, więc to w gestii gminy, by taka tablica powstała - dodał.

SONDA

Czy jesteś za usunięciem czerwonej gwiazdy i tablicy, podkreślającej rolę żołnierzy radzieckich jako wyzwolicieli Polski z cmentarza w Rawiczu?

Zagłosowało 310 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 24.01.2025 od godz 14:05
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo