Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej została przyjęta przez Sejm 9 stycznia 2025 roku. "Za" zagłosowało 429 posłów - wszyscy obecni tego dnia w sali obrad.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Nowe święto w Polsce
Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową, stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Żołnierze Armii Krajowej to byli zwykli ludzie - nauczyciele, lekarze, studenci, rzemieślnicy, którzy zdecydowali się poświęcić swoje życie dla wolnej Polski. Walczyli w konspiracji, narażając swoje życie i życie swoich rodzin. Byli symbolem oporu wobec niemieckiej okupacji i nadziei na lepszą przyszłość.Żołnierze AK przeprowadzali akcje sabotażowe, dywersyjne, organizowali ruch oporu i walczyli powstaniu warszawskim. Jak się szacuje, w 1944 roku liczebność AK sięgała ponad 350 tys. żołnierzy. To święto ma na celu uczczenie ich odwagi i poświęcenia.
"W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej - największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego" - czytamy w preambule ustawy.
Ustanowienie święta to nie tylko oddanie hołdu żołnierzom AK, ale także ważna lekcja historii dla młodszych pokoleń. W tym dniu i tak odbywają się różnego rodzaju uroczystości upamiętniające żołnierzy AK. Są to między innymi: msze święte w intencji poległych, uroczystości przy pomnikach i miejscach pamięci, wystawy poświęcone historii AK, lekcje historii w szkołach.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej będziemy obchodzić 14 lutego
Wybór daty 14 lutego na święto państwowe nie jest przypadkowy. Tego dnia 1942 roku gen. Władysław Sikorski przekształcił Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Powstanie AK świadczyło o determinacji Polaków w walce o wolność i niepodległość. Pod dowództwem gen. Stefana Roweckiego "Grota", a następnie gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", AK stała się siłą, która zjednoczyła różne środowiska i odegrała kluczową rolę w oporze przeciwko niemieckiej okupacji.
Czy 14 lutego będzie dniem wolnym od pracy?
Choć 14 lutego będzie świętem państwowym, nie będzie dniem wolnym od pracy. Ma on przede wszystkim charakter symboliczny.
Dni są wolne od pracy w 2025 roku
Warto przypomnieć, że w 2025 roku mamy kilkanaście świątecznych dni, które są wolne od pracy. Za nami już 1 stycznia (Nowy Rok) i 6 stycznia (Trzech Króli). Ponadto, w tym roku wolne są:
- 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
- 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (czwartek) - Święto Pracy
- 3 maja (sobota) - Święto Narodowe Trzeciego Maja
- 8 czerwca (niedziela) - Zielone Świątki
- 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
- 15 sierpnia (piątek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych
- 11 listopada (wtorek) - Narodowe Święto Niepodległości
- 24 grudnia (środa) - Wigilia
- 25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie
- 26 grudnia (piątek) - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia
PRZECZYTAJ TAKŻE: Osoby, które ukończyły ten wiek, mogą liczyć na ponad 6 tys. zł z ZUS