reklama

Dni wolne w 2025 roku. Kiedy warto zaplanować urlop?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Dni wolne w 2025 roku. Kiedy warto zaplanować urlop? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzyszły rok daje nam możliwość do zaplanowania kilku dłuższych weekendów na odpoczynek. Sprawdź jak odpocząć i zaoszczędzić urlop jednocześnie.
reklama

Na prezydenckim biórku czeka na podpisanie nowa ustawa, która zakłada, że Wigilia będzie dniem ustawowo wolnym od pracy. Do tej pory przepisy zakładały trzynaście dni wolnych, jeśli prezydent przypieczętuje przepisy, będzie ich czternaście. Ponadto, jeśli wskazane niżej święta przypadają w sobotę, pracownicy mają prawo do odebrania w zamian jednego dodatkowego dnia wolnego. W 2025 roku są dwa takie: Święto Narodowego Trzeciego Maja oraz Wszystkich Świętych.

Dni ustawowo wolne w 2025 roku:

  • 1 stycznia (środa) - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki,
  • 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli,
  • 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc,
  • 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny,
  • 1 maja (czwartek) - Święto Pracy,
  • 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja,
  • 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało,
  • 15 sierpnia (piątek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego,
  • 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada (wtorek) - Święto Niepodległości,
  • 24 grudnia (środa) - Wigilia (o ile Andrzej Duda podpisze ustawę)
  • 25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień),
  • 26 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie (drugi dzień).


Kiedy brać wolne w pierwszej połowie 2025 roku?

Znając terminy dni ustawowo wolnych w 2025 roku, można sobie zaplanować kilka dłuższych urlopów przeznaczając na nie niewiele dni ze swojej puli urlopu wypoczynkowego. Przypomnijmy, kodeks pracy przewiduje 20 dni urlopu wypoczynkowego, jeżeli staż jego pracy jest krótszy niż 10 lat, a gdy jest dłuższy, wówczas ma do wykorzystania 26 dni urlopu.

reklama

Pierwsza szansa na dłuższy wypoczynek trafi się już na początku roku. Nowy Rok wypada w środę, a święto Trzech Króli w poniedziałek. Biorąc dwa dni urlopu, 2 i 3 stycznia, będziemy odpoczywać aż 6 dni.

Kolejny długi weekend, dal tych pracujących od poniedziałku do piątku, trafi się w kwietniu. 20 i 21 kwietnia przypadają święta Wielkanocne, więc można odznaczyć trzydniową przerwę w pracy.

Prawdziwy sztos czeka na nas w maju. Święto 1 Maja wypada w 2025 roku w czwartek. Oczywistym wydaje się wzięcie urlopu w piątek, 2 maja wtedy będziemy mieli 4 dni wypoczynku. Jednak, jeśli możecie sobie na taki myk pozwolić, biorąc dodatkowe trzy dni przed majówką, 28,29 i 30 kwietnia, będziemy odpoczywać aż 9 dni.

Kiedy brać wolne w drugiej połowie 2025 roku?

Drugie półrocze 2025 roku zapowiada się równie korzystnie jak pierwsze.  

reklama

Pierwsza okazja trafi się w Boże Ciało, które tradycyjnie wypada w czwartek. W 2025 roku będzie to 19 czerwca. Tu ponownie biorąc jeden dzień wolnego, 20 czerwca, możemy odpoczywać przez 4 dni.

Następny długi weekend dostaniemy „w prezencie”. Święto Wniebowzięcia Maryi Panny połączone ze Świętem Wojska Polskiego, czyli 15 sierpnia, w 2025 roku przypada w piątek. To daje trzydniowy weekend.

Listopad daje dwie okazje do dłuższych przerw w pracy, ale nie w tym roku - 1 listopada w sobotę. Natomiast 11 listopada, Dzień Niepodległości, wypada we wtorek. A zatem jeden dzień urlopu w poniedziałek 10 listopada da 4 dni wolne od pracy w jednym ciągu.

Ostatnia okazja związana jest ze świętami Bożego Narodzenia. w 2025 roku Wigilia wypada w środę. A pierwszy i drugi dzień Świąt w czwartek i piątek. Kwestia tego czy będziemy mieć wolne 4 czy 5 dni lezy w gestii prezydenta. Niemniej jednak, jeżeli na koniec roku uda nam się wziąć 3 dni urlopu, od 29 do 31 grudnia, oraz dodatkowo 2 stycznia 2026 r., to możemy odpoczywać całe 12 dni. Dla szczęściarzy, którzy wezmą urlop jeszcze 5 stycznia będzie to aż 14 dni.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama