Reklama

Reklama

Na czym polega konsolidacja kredytu?

Opublikowano: pt, 16 paź 2020 10:06
Autor:

Na czym polega konsolidacja kredytu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

W kwestiach finansowych zawsze trzeba postępować rozważnie. Czasami jednak rosnąca liczba pożyczek lub kredytów zaczyna nas przytłaczać. W takiej sytuacji często jedynym skutecznym rozwiązaniem jest konsolidacja kredytu. Jak to działa?

Kredyt konsolidacyjny bywa optymalnym rozwiązaniem dla osób, które muszą każdego miesiąca spłacać kilka zobowiązań finansowych. Czasami trudno znaleźć środki, żeby opłacić każdą ratę. Dlatego może lepiej połączyć wszystkie kredyty i ograniczyć się do jednej raty w miesiącu?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja kredytu to zobowiązanie, które zaciągamy zazwyczaj w banku. Jednak wykorzystujemy go na spłacenie dotychczasowych długów. Kredyt hipoteczny online na Direct Money, kredyt gotówkowy, pożyczka na bieżące potrzeby - kilka wiszących nad naszymi głowami zobowiązań znika w jednej chwili. Zastępuje je kredyt konsolidacyjny, czyli nowa pożyczka, udzielona w celu spłaty dotychczasowych zobowiązań. Dotychczasowe umowy są zamykane, a nasze zadłużenie znika. Zamiast tego mamy do spłaty ratę nowego kredytu, który łączy kwoty pozostałe do spłaty w innych bankach czy firmach pożyczkowych.

Jakie są zalety kredytu konsolidacyjnego?

Wiemy już, że kredyt konsolidacyjny zastępuje dotychczasowe zobowiązania jedną umową. Po co jednak mielibyśmy przeprowadzać taką operację? Argumentów za kredytem konsolidacyjnym jest kilka. Należą do nich:

  • zastąpienie kilku comiesięcznych rat jedną, co jest znacznie wygodniejsze od pilnowania każdej wpłaty,
  • nowe warunki umowy, które są dla nas bardziej preferencyjne. Można zmienić okres spłaty i zmniejszyć ratę, jeśli suma dotychczasowych zobowiązań przerastała nasze możliwości,
  • jeśli łączymy np. kredyt hipoteczny, może zmniejszyć się też oprocentowanie na niższe, a zatem łącznie będziemy musieli zapłacić mniej, niż kiedy spłacaliśmy kilka kredytów na raz,
  • zapłacimy też mniej odsetek, ponieważ zamykając dotychczasowe kredyty, spłacamy jedynie sumę winną bankowi czy firmie pożyczkowej, a nie odsetki.
Dla wielu osób kredyt konsolidacyjny może być szansą na nowy start, bez kilku kredytów, które mogą w każdej chwili zachwiać stabilność finansową.

Jak skonsolidować kredyty?

Zanim opanuje nas zbytni optymizm, warto zaznaczyć, że nie każde zobowiązanie może być objęte kredytem konsolidacyjnym. Wyjątki mogą stanowić niektóre pożyczki pozabankowe i chwilówki, a także zobowiązanie powstałe np. z odsetek za używanie karty kredytowej. Problematyczna może być również sytuacja, kiedy dochodziło do częstych opóźnień w spłacie rat zgodnie z harmonogramem lub jeśli któryś z kredytów, który chcielibyśmy skonsolidować, ma zaległe opłaty. Bank, który konsoliduje kredyt ma zawsze wgląd do naszej sytuacji finansowej oraz historii kredytowej, wobec czego w przypadku częstych opóźnień lub nieuregulowanych spłat, możemy spotkać się z decyzją odmowną. W takim przypadku najpierw trzeba uporać się z trudnościami, a dopiero potem planować nowy start.

Kiedy już możemy złożyć wniosek o konsolidację, następuje weryfikacja, która ocenia zdolność kredytową. Jeśli mamy stały dochód, możemy liczyć na nowe, nierzadko korzystniejsze warunki kredytowania, które bez trudu spłacimy. Kredyty gotówkowe można łączyć z kredytem hipotecznym, co często oznacza niższe oprocentowanie i dłuższy okres spłaty. Przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego, warto też sprawdzić prowizję, która stanowi główny dochód dla banku. Czasami łączny koszt może sprawić, że cały proces nie jest już tak atrakcyjny i lepiej pozostać przy spłacie kilku rat jednocześnie, próbując odłożyć część przychodów na szybszą spłatę zadłużenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.