reklama

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Rawiczanie oddali hołd bohaterom [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Rawiczanie oddali hołd bohaterom [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
59
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościSamorządowcy, poczty sztandarowe zakładu karnego, ZSZ i I LO, uczniowie szkół ponadpodstawowych, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, służb mundurowych i mieszkańcy powiatu zgromadzili się dziś (27 grudnia 2023 roku) na cmentarzu parafialnym w Rawiczu. Oddali hołd wielkopolskim bohaterom.
reklama

Dziś (27 grudnia) przypada 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 105 lat temu Wielkopolanie, a 5 stycznia 1919 roku mieszkańcy ziemi rawickiej chwycili za broń, by walczyć o wolność i przyłączenie tych ziem do odradzającej się Rzeczypospolitej. W 2021 roku w dawnym hotelu poznańskim "Bazar" prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, którą ustanowił Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, przypadający 27 grudnia.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości w Rawiczu 

Starosta rawicki Adam Sperzyński przypomniał w 105. rocznicę wybuchu powstania, że przynależność niemal całej Wielkopolski do Rzeczpospolitej została potwierdzona przez traktat wersalski, podpisany w czerwcu 1919 roku. Powstanie Wielkopolskie zakończyło się zwycięstwem. 

reklama

- Na realizację postanowień traktatu - w przypadku Rawicza - należało poczekać do 17 stycznia 1920 roku, kiedy to przekazano władzom Polski nasze miasto. Dziś pochylamy się nad mogiłami powstańców wielkopolskich, którzy walczyli i przelali swoją krew za ziemię rawicką i Wielkopolskę, by mogła być częścią odradzającego się państwa polskiego - mówił starosta.

Samorządowca cieszyła obecność młodzieży na uroczystości z okazji 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

- Chciałem wam za to podziękować i zaapelować, żebyście przekazywali pamięć o Powstaniu Wielkopolskim kolejnym pokoleniom. To na was i waszych dzieciach ten obowiązek będzie spoczywał - podkreślił. - Po raz pierwszy delegacja z powiatu rawickiego będzie uczestniczyła w obchodach w Warszawie. Z inicjatywy marszałka, 28 grudnia są organizowane takie uroczystości. Młodzież z ZSPT-CKU z pocztem sztandarowym również weźmie udział w tych uroczystościach. Z tego również bardzo się cieszę - podsumował.

reklama

Burmistrz gminy Rawicz, Grzegorz Kubik przyznał, że nie byłoby wielkich czynów bez wielkich bohaterów, ale nie byłoby wielkich bohaterów, gdyby nie ich wartości, w tym wartość najważniejsza - miłość do ojczyzny. Wskazał na działalność Ignacego Buszy, Władysława Sczanieckiego czy ks. Zdzisława Zakrzewskiego i wielu powstańców, którzy oddali zdrowie, a niektórzy - życie.

- Pamiętajmy, że jak podaje IPN, nie ustalono miejsca pochówku ponad 400 poległych w walkach powstańców. Na prawie 700 mogiłach brak jest jakichkolwiek informacji. Każdy z tych poległych wolną Polskę znał tylko z opowieści. Nigdy jej nie poznał, choć oddał za nią serce i życie. My o nich nie zapomnimy - podkreślił Grzegorz Kubik. 

Modlitwę odmówił ks. kan. Wojciech Prostak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapalone znicze pod pomnikiem, upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich. W trakcie uroczystości wartę honorową pełnili uczniowie klas mundurowych z I Liceum Ogólnoszkształcącego w Rawiczu. 

reklama

Samorządowcy odwiedzieli także inne miejsca. Złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy pamiątkowej na Pomniku Żołnierza Polskiego w Rawiczu oraz przy tablicy na ratuszu w Sarnowie, a także na grobach powstańców na cmentarzu w Zielonej Wsi.

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama