Ostatnio z taką falą wysokiej temperatury mieliśmy do czynienia w 2019 roku. Jest ostrzeżenie synoptyków. Przewiduje się, że upalne dni nie będą należały do rzadkości, tym bardziej trzeba się na nie odpowiednio przygotować i nie lekceważyć ostrzeżeń.
Będzie upalnie. Ponad 30°C w cieniu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej udostępnił komunikat ostrzegający przed upałami drugiego stopnia w całej Wielkopolsce. Alerty dotyczą kilkudziesiętu powiatów w całej Polsce - w tym rawickiego.
Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C - czytamy w komunikacie.
Tropikalne noce
Gorąco będzie nam dokuczać również w nocy. Temperatura po zmroku ma nie spadać poniżej 20 stopni Celsjusza. Może to niekorzystnie wpływać na jakość naszego wypoczynku, powodując trudności z zasypianiem. Ograniczone możliwości wypoczynku i regeneracji mogą z kolei potęgować uczucie znużenia i senności w następnych dniach.Ze względu na możliwość występowania odczucia duchoty (gdzieniegdzie również w godzinach nocnych), osobom starszym, przewlekle chorym i dzieciom, w najcieplejszej porze dnia zalecany jest odpoczynek w miejscach klimatyzowanych lub zacienionych i przewiewnych.
Otrzeżenie przed upałami. Co oznaczają poszczególne stopnie alertów?
Upał to pojęcie meteorologiczne opisujące stan pogody, gdy temperatura powietrza przy ziemi przekracza +30 °C. Fale upałów stają się coraz częstsze i intensywniejsze w ostatnich latach, z powodu globalnego ocieplenia klimatu. Podobnie jak w przypadku mrozów, fale upałów stanowią zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku oraz osób cierpiących na przewlekłe schorzenia.1 stopień
Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.
2 stopień
Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.
3 stopień
Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.
Zadbaj o swoje zdrowie w czasie upałów
Pij dużo wody Najlepiej pić wodę mineralizowaną lub wodę z solą niejodowaną, ponieważ nie mamy w organizmie zwykłej wody, tylko płyn fizjologiczny, który posiada wielką gamę minerałów. Żeby je uzupełnić, trzeba właśnie pić wodę mineralizowaną.Schładzaj ciało Bierz kąpiel. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie stawiane są kurtyny wodne, korzystaj z nich. Chroń głowę Załóż kapelusz lub czapkę albo osłoń głowę chustką.
Chroń oczy i skórę. Zakładaj okulary przeciwsłoneczne. Stosuj kremy z odpowiednim filtrem (im wyższy, tym skuteczniejszy). Chronisz się w ten sposób przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Jeśli to możliwe, nie wychodź w upał z domu. Ta rada dotyczy szczególnie osób w podeszłym wieku oraz dzieci. Jeśli wychodzisz, staraj się przebywać w chłodnych lub zacienionych miejscach.
Unikaj wysiłku fizycznego.
Nie pij alkoholu - odwadnia organizm.
W ciągu dnia zamknij i zasłoń okna.
Noś lekką i przewiewną odzież, najlepiej z włókien naturalnych i w jasnych kolorach.
Myśl nie tylko o sobie. Nie zostawiaj w autach dzieci ani zwierząt. Pamiętaj, by przed wyjściem z domu zostawić swoim pupilom wodę w misce (można też zostawić otwarte drzwi od łazienki, by tam, leżąc na kafelkach, mogły się ochłodzić).
Co, jeśli zrobi ci się słabo? Wysoka temperatura obciąża nasz układ krążenia. Gdyby pod wpływem gorąca zrobiło nam się słabo, możemy sami sobie pomóc w prosty sposób - poprzez przykucnięcie, czyli ułatwienie powrotu krwi do serca i tym samym dotlenienie mózgu. W ten sposób uchronimy się przed omdleniem.
Jeśli zauważysz objawy przegrzania organizmu:
- przyspieszony oddech,
- temperaturę,
- nudności,
- zawroty głowy,
- dreszcze
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.