reklama
reklama

Nowa infrastruktura, a bywa zawodna. Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów nieoświetlone?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W minionym roku została zakończona ważna, powiatowa inwestycja. Z Dębna Polskiego do Rawicza - od skrzyżowania z ul. Rawicką wzdłuż ul. Sienkiewicza do skrzyżowania z ul. Kmicica w Rawiczu - powstała ścieżka pieszo-rowerowa. Kierowcy zwracają jednak uwagę na jedną niedoskonałość.
reklama

"Budowa infrastruktury rowerowej jako alternatywny sposób komunikacji w ramach realizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej na obszarze powiatu rawickiego - ETAP II" - to nazwa zadania zrealizowanego w partnerstwie powiatu i gminy Rawicz. Wartość inwestycji wyniosła 3,2 mln złotych, z czego 2,49 mln zł stanowiło dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Nowe ścieżki pieszo-rowerowe powstały w Masłowie (ul. Śląska), na ul. Poznańskiej w Rawiczu i wzdłuż ul. Sienkiewicza (od skrzyżowania z ul. Kmicica aż do dawnej "piątki" - skrzyżowania z ul. Rawicką w Dębnie Polskim).

Przejście dla pieszych i przejazd rowerowy nie zawsze są oświetlone

Okazuje się jednak, że nie wszystkie rozwiązania zastosowane przy budowie ścieżki, funkcjonują jak należy. O sprawie poinformował nas czytelnik. 

- Mam pytanie odnośnie oświetlenia przejścia dla pieszych za przejazdem kolejowym w kierunku Wrocławia na wysokości myjni. Kiedy zrobią porządne oświetlenie, czy trzeba czekać na tragedię... - zastanawiał się internauta. 

Udaliśmy się we wskazane miejsce - w pobliżu myjni i skrzyżowania z drogą do Folwarku. Rzeczywiście, po zapadnięciu zmroku, jeśli pieszy ubrany będzie w ciemną odzież, nie będzie go tam widać. Kierowcy muszą zatem szczególnie uważać, gdyż - w myśl przepisów - pieszy wchodzący na pasy ma pierwszeństwo. 

Przy pasach nie ma żadnej lampy. Są za to znaki aktywne. W teorii, wystarczy wcisnąć przycisk. Wtedy dodatkowe oświetlenie powinno się włączyć, a kierowca zauważy pieszego lub rowerzystę. Podobne rozwiązanie funkcjonuje od kilku miesięcy przy przejściu dla pieszych na ul. Poznańskiej w Rawiczu. 

Powiatowy Zarząd Dróg w Rawiczu zna sprawę

Niestety, w ostatnich miesiącach nie brakuje dni, w których naciśnięcie przycisku nic nie daje, bo znaki aktywne się nie włączają. Co na to Powiatowy Zarząd Dróg w Rawiczu?

- Sygnalizacja na przejściach dla pieszych, zarówno na ulicy Poznańskiej jak i Sienkiewicza, działa na zasadzie baterii słonecznych czyli prąd wytworzony z panelu słonecznego magazynowany jest w akumulatorze, z którego zostaje wykorzystany do zasilana lampy - informuje Jarosław Trawka, kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Rawiczu. - Niestety, w ostatnich miesiącach (listopad/grudzień) było bardzo mało dni słonecznych, co uniemożliwiło naładowanie się baterii. Dodatkowo, znaczne natężenie ruchu pieszych oraz rowerzystów i używanie przez nich przycisku załączania sygnalizatora, zarówno na ulicy Sienkiewicza, jak i Poznańskiej, powoduje szybkie zużycie baterii - dodaje. 

Jak zapewnia kierownik, zarząd dróg zgłosił sprawę firmie, która wykonywała ciągi pieszo-rowerowe wraz z doświetleniem solarnym.

- W odpowiedzi prezes firmy zapewnił nas, że zajmie się tematem oraz dołoży wszelkich starań, aby poprawić funkcjonowanie znaków aktywnych - dodaje Jarosław Trawka. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama