Inwestycja, realizowana przez powiat rawicki pod nazwą "Nowoczesne kształcenie zawodowe w Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu bodźcem rozwoju gospodarczego południowej Wielkopolski" kosztowała blisko 18 milionów złotych, a kwota dofinansowania z funduszy unijnych to ponad 15 milionów złotych. Budowa trwała ponad rok. Umowę na realizację inwestycji podpisano w kwietniu 2021 roku.
Wspomnienia, podziękowania i gratulacje
Uroczystość otwarcia warsztatów rozpoczęła się spotkaniem w sali sportowej szkoły. Wzięło w niej udział szerokie grono osób - od kadry i pracowników szkoły, przez lokalnych samorządowców, przedstawicieli firm, po radnych sejmiku wojewódzkiego.
Był to czas na przypomnienie zarówno historii szkoły, jak i okoliczności powstania nowych warsztatów, które dotąd mieściły się w kompleksie przy ul. Sienkiewicza (obecnie nieruchomość jest wystawiona na sprzedaż).
- Pięć lat temu, kiedy szkoła świętowała swój jubileusz, idąc korytarzem usłyszałem, jak jakiś absolwent mówi, że "nic się tutaj nie zmieniło". To mnie zmobilizowało do tych działań, które dziś możemy świętować (...) Już wcześniej w liście otwartym do władz społeczność szkoły domagała się zmian - powiedział starosta Adam Sperzyński, który w swoim przemówieniu podziękował wszystkim, którzy przyczynyli się do realizacji tak dużej i ważnej inwestycji.
Zaznaczał, że zaczęło się od analizy tego, co można zrobić, od szukania środków, aż w końcu udało się spełnić długo przygotowywane plany. Kamieniami milowymi w tych działaniach - według niego - było zlożenie wniosku o dofinansowanie oraz przyznanie środków zewnętrznych przez marszałka województwa wielkopolskiego.
W podziękowaniu za wsparcie symobliczny klucz do obiektu wręczono Wojciechowi Jankowiakowi - wicemarszałkowi województwa wielkopolskiego. Przygotowano także podziękowania dla firm, które realizowały i wspierały budowę warsztatów. Nie zabrakło także licznych gratulacji od zaproszonych gości.
Specjalnie na tę okazję uczniowie przygotowali także występy artystyczne, m.in. wokalne.
Zasadzili drzewa, przecięli wstęgę i obejrzeli warsztaty
Przed obiektem, w którym mieszczą się warsztaty, odbyła się dalsza część wydarzenia, którą uatrakcyjnił występ taneczny w wykonaniu uczennic szkoły.
Na terenie zielonym zasadzono drzewa i wreszcie dokonano otwarcia budynku przez symboliczne przecięcie wstęgi. By tradycji stało się zadość, ksiądz proboszcz Wojciech Prostak poświęcił nową inwestycję. W końcu można było zobaczyć, jak wyglądają wnętrza warsztatów, które cały czas są urządzane.
Istniejący budynek szkolny przy ul. Hallera został rozbudowany o część warsztatową oraz dydaktyczną wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, a także parkingiem. Dodatkowo zakupiono wyposażenie pracowni w budynku warsztatowym oraz dydaktycznym. Od tego momentu uczniowie, by poznawać tajniki danego zawodu, nie muszą udawać się na drugą stronę miasta, bo wszystko funkcjonuje na terenie jednego kompleksu.
- Powstał nowoczesny kompleks edukacyjny łączący pracownie przedmiotów ogólnych z warsztatami do nauki zawodów takich jak operator obrabiarek, mechanik, logistyk, teleinformatyk, elektryk, technik budownictwa - podkreśłał Starosta Adam Sperzyński.
Włodarz powiatu poinformował przy okazji, że kolejną inwestycją w tej placówce będzie remont sali gimnastycznej.