Reklama

Reklama

Nowe wytyczne ministra edukacji tuż przed pierwszym dzwonkiem

Opublikowano: ndz, 30 sie 2020 20:59
Autor:

Nowe wytyczne ministra edukacji tuż przed pierwszym dzwonkiem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Nowe wytyczne dla szkół. Na progu nowego roku szkolnego minister edukacji wydaje nowe wytyczne.

Od wtorku rusza nowy rok szkolny, dzieci wracają do klas pomimo pandemii. Minister edukacji przedstawił na piątkowej konferencji prasowej schematy postępowania powiatowego inspektora sanitarnego w razie pojawienia się zakażenia koronawirusem w szkołach w różnych sytuacjach.

Według ministra Dariusza Piontkowskiego rozpoczęcie roku szkolnego 1 września jest bezpieczne.
Wspólnie z głównym inspektorem sanitarnym resort przygotował wytyczne dotyczące sposobu przygotowania placówek na wypadek pojawienia się zagrożenia epidemiologicznego.

Minister przypomniał też o spotkaniach dyrektorów z powiatowymi stacjami sanitarnymi i z kuratorami oświaty, na których dyrektorzy otrzymywali informacje o tym, w jakich sytuacjach będzie podejmowana interwencja przez inspektorów.

W trakcie roku szkolnego inspektorzy sanitarni będą badać aspekty epidemiologiczny i organizacyjny w szkołach. Przede wszystkim wydając decyzję, będą postępowali według pięciu schematów. Jeśli w szkole będzie jeden uczeń zakażony koronawirusem, będzie podlegał on izolacji, a po dochodzeniu epidemiologicznym inspektor sanitarny zadecyduje, jak duża grupa osób zostanie objęta kwarantanną. Jeśli objęci kwarantanną nauczyciele będą dobrze się czuli, mogą wyrazić zgodę na pracę w trakcie kwarantanny.

Schemat postępowania:

 1. Osoby, które poddane są kwarantannie przechodzą w tryb nauczania zdalnego.
 2. Zakażenie kilku osób na tym samym piętrze - izolacja osób zakażonych, wskazanie osób, które będą podlegać kwarantannie. W tym wypadku nauczyciele i uczniowie przebywający na kwarantannie mogą pracować zdalnie, jeśli się dobrze uczą. Nauczyciel musi jednak wyrazić zgodę na tę formę pracy.
 3. Zakażenie koronawirusem stwierdzone u nauczyciela - zostaje poddany izolacji, a osoby które miały z nim kontakt poddane kwarantannie. Tak, jak w drugim przypadku zakażony nauczyciel może wyrazić zgodę na pracę zdalną.
 4. Zakażeniu uczniów kilku klas i pracowników szkoły - izolacja zakażonych, po postępowaniu epidemiologicznym wskazanie osób, które powinny podlegać kwarantannie. Ze względu na fakt, że w tym wypadku może być podejrzenia zakażenia u dużej liczby uczniów, szkoła przechodzi na zdalne nauczanie.
 5. Zakażony nauczyciel miał kontakt z pozostałymi nauczycielami - izolacja nauczyciela oraz wskazanie osób, które miały z nim kontakt. Jeżeli nauczyciel, który jest na kwarantannie dobrze się czuje może pracować. Natomiast szkoła przechodzi w tryb nauczania zdalnego.
 

Według ministra dyrektor "nie jest specjalistą od epidemii", dlatego też decyzję o ewentualnym przejściu szkoły na inną formę nauczania niż stacjonarna wydawać ma kompetentny organ - powiatowa inspekcja sanitarna.
 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Powodzenia

  Śmiechu warte już kombinują bo by musieli z Warszawy wysłać pieniądze na zasiłki rodzicielskie. A jak wiadomo w kasie pustki. Najpierw minister rozkazał decydować dyrektorom gdy ci zaczęli decydować to wtedy zmienił decyzje ze jednak nie oni a kto inny. Jak obserwuje ten cały cyrk najpierw minister zdrowia tereZ edukacji to się zastanawiam co to za... Rozwiń

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Xxl

  Prawdziwy Cep!!!

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Olo

  Dyrektor nie jest specjalista od epidemii,ale minister edukacji tez nie o czym swiadczy jego postepowanie przy 10 chorych szkoly byly zamkniete a przy 800dzieci ida do szkoly. I tak sie fajnie mowi dzieci na kwarantannie, nauczyciele na kwarantannie a o reszcie rodziny nie wspamina , przeciez raziem z dziecmi zamkna rodzicow, dziadkow itd. To dopie... Rozwiń

 • rok temu | ocena +1 / -2

  Jak to sanepit jak pol szkoly bedzie zarazone to bedzie nic moga chodzic .Bo dobrze sie czuja .I rodziny dzieci ,ciekawe bo jak bylo malo ,albo wcale to nie mogli chodzic ,a teraz przy tak duzej ilosci ,zwlaszcza jak wszyscy wrocili z wakacji .To dopiro bedzie wylegarnia i skupisko ogniska zarazen .Maja isc do szkoly .To dopiero jest chore .

 • rok temu | ocena +4 / -1

  Kpina

  Ja tego nie widze....