reklama

O Bojanowie i Rawiczu na konferencji we Wrocławiu. Pojadą autobusy do Góry [ROZKŁAD JAZDY]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

O Bojanowie i Rawiczu na konferencji we Wrocławiu. Pojadą autobusy do Góry [ROZKŁAD JAZDY] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
18
zdjęć

foto Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPonad 73,5 tysiąca pasażerów wybrało połączenia autobusowe na linii Kłodzko - Lądek Zdrój - Stronie Śląskie, które uruchomiły Koleje Dolnośląskie. Na tej trasie w przyszłości mają ponownie jeździć pociągi. Jakim powodzeniem będą cieszyły się połączenia autobusowe Rawicz - Bojanowo - Góra? Przekonamy się o tym po 3 września. Dziś (9.08.2023) zostało podpisane porozumienie dotyczące kursów autobusów pomiędzy dolnośląskim miastem a Bojanowem i Rawiczem. Obowiązuje do 14 grudnia 2030 roku.
reklama

Tyle słów o Rawiczu i Bojanowie nie padło we Wrocławiu od lat. W konferencji prasowej, zorganizowanej w związku z uruchomieniem linii autobusowej, wzięli udział: marszałek województwa dolnośląskiego - Cezary Przybylski, wicemarszałek Tymoteusz Myrda, starosta górowski - Urszula Szmydyńska, burmistrz Góry - Irena Krzyszkiewicz oraz wiceprezes Kolei Dolnośląskich - Wojciech Zdanowski. Przedstawicieli samorządów z gmin czy powiatu rawickiego nie było.


Grafika z konferencji prasowej dolnośląskich samorządowców

Będą autobusy z Góry przez Bojanowo do Rawicza

Dolnoślązacy przedstawili szczegóły związane z uruchomieniem połączenia autobsowego. Od 3 września 2023 roku autobusy - 8 par - będą jeździły na trasie Góra - Bojanowo - Rawicz. Wyruszą na trasę codziennie.

reklama

- To kolejny etap realizacji sztandarowych inwestycji i projektów, jakim jest zwiększenie dostępności transportowej Dolnoślązaków i zapobieganie wykluczeniu transportowemu. Przejmujemy i rewitalizujemy linie kolejowe. Tam gdzie rewitalizacja nie jest dokończona, tam uruchamiamy takie swoiste "pociągi na kołach", stąd pomysł na to, żeby tam gdzie połączeń jeszcze nie ma, uruchomić kursy mocno skorelowane z transportem kolejowym - mówił marszałek Cezary Przybylski.

Trzy dolnośląskie samorządy będą to zadanie finansować. W tym roku powiat górowski wyda 183 tys. zł, tyle samo gmina Góra. 366 tys. zł dołoży województwo dolnośląskie. Porozumienie będzie obowiązywało do 2030 roku. Jest jedno zastrzeżenie.

- Wprowadzamy te połączenia tymczasowo, do momentu, kiedy w pełni zrewitalizujemy linię kolejową i uruchomimy pełne połączenia kolejowe - mówił marszałek. - Do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić, stąd pomysł połączeń autobusowych.

reklama

Jak przyznał wicemarszałek Tymoteusz Myrda, długo trwało przejęcie linii kolejowej i przygotowanie tej inwestycji do realizacji.

- Mamy podpisaną umowę z GDDKiA - oddziałem wielkopolskim, w zakresie budowy wiaduktu nad S5. Mamy przejętą linię kolejową. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przez samorząd województwa przetarg na rewitalizację w formule "zaprojektuj i wybuduj" linii kolejowej z Góry do Bojanowa, która w przyszłości zakończy się utworzeniem stałego połączenia pasażerskiego - kolejowego. (...) Mam nadzieję, że mieszkańcy bardzo szybko przyswoją sobie nową formę komunikacji, że to będzie nowy początek w rozwoju Góry i powiatu górowskiego - mówił Tymoteusz Myrda. - Mieszkańcy Góry, którzy kupią bilet, kupią bilet kolejowy. To nie będzie bilet do Bojanowa, ale do Wrocławia, Leszna, gdziekolwiek będą chcieli w ramach komunikacji kolejowej dojechać. Nawet jeżeli będą mieć marzenie, by dojechać do Wiednia, też będą mogli kupić taki bilet. 

reklama

Burmistrz Irena Krzyszkiewicz mówiła, że dla gminy Góra oraz powiatu górowskiego dzień 9 sierpnia to wielkie święto, bo ponownie miejscowość Góra została umiejscowiona w rozkładzie jazdy. Stało się to po trzech dekadach.

- Kilkanaście lat temu linia kolejowa nr 372 była czynna, ale w związku z tym, że doszło do budowy S5 (...) linia kolejowa została przerwana - wspomniała Irena Krzyszkiewicz. - Od 13 lat próbowaliśmy prosić, żeby linię kolejową przywrócić. Ten zarząd, pod egidą marszałka Przybylskiego i marszałka Tymoteusza Myrdy, pokazał skuteczność. 

Irena Krzyszkiewicz dodała, że młodzież z Góry studiuje we Wrocławiu i chętnie skorzysta z połączeń. Zwróciła też uwagę na pracę urzędników z magistratu.

reklama

- Urzędników, którzy jechali na szkolenie do Wrocławia dowoziliśmy samochodem do Rawicza, a z Rawicza do Wrocławia jechali pociągiem. Nie będzie już barier - dodała.

Rozkład jazdy autobusów Rawicz - Góra

Podróż z Rawicza do Bojanowa zajmie 20 minut, a z Rawicza do Góry - 41 minut. Autobusy z Rawicza będą odjeżdżać codziennie o 4.29, 9.13, 12.28, 14.43, 17.47, 20.58; od poniedziałku do piątku (oprócz świąt) pojadą o godz. 7.07 i 16.12; w soboty, niedziele i święta też o godz. 7.49 i 23.49. Autobusy z Góry będą odjeżdżać codziennie o godz. 5.15, 8.31, 11.05, 14.00, 21.40; od poniedziałku do piątku oprócz świąt - o godz. 15.26, 16.59, 18.34; w soboty, niedziele i święta o godz. 15.58, 19.20 i 0.31. Rozkład obowiązuje do 31 grudnia 2023 roku.


Grafika: gora.com.pl

Z Wrocławia do Rawicza pociągiem. Z Rawicza przez Bojanowo do Góry autobusem

Przewoźnikiem, który obsłuży połączenie Góra - Rawicz, będą Koleje Dolnośląskie. Jak przyznał Wojciech Zdanowski - wiceprezes KD - pierwsze połączenie autobusowe działa na trasie Kłodzko - Lądek Zdrój - Stronie Śląskie. Tam także w przyszłości planowane jest przywrócenie linii kolejowej. Od września 2022 roku do końca lipca 2023 roku autobusami na terenie ziemi kłodzkiej podróżowało ponad 73,5 pasażerów. 

- Na stacji Rawicz pociągi będą komunikowane z autobusami w barwach Kolei Dolnośląskich, przesiadka będzie wygodna - stwierdził Wojciech Zdanowski. - W Rawiczu powstała inwestycja, która umożliwia to ze względu na istnienie odpowiedniej pętli autobusowej. Pasażerowie będą mogli - na jednym bilecie - z Wrocławia dotrzeć do Góry Śląskiej. (...) Rozstrzygnęliśmy już postępowanie, mamy zawartą z przewoźnikiem umowę. Linia będzie obsługiwana nowoczesnym taborem autobusowym - podsumował wiceprezes Kolei Dolnośląskich. 

W trakcie konferencji nie padły jednak słowa o tym, że autobusy nie zatrzymają się choćby w Zaborowicach. Dlaczego? Pytaliśmy o to niedawno burmistrz Irenę Krzyszkiewicz. Szczegóły w materiale filmowym. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama