Reklama

O czym pisze więzienna prasa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

O czym pisze więzienna prasa? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakład Karny w Rawiczu już po raz siódmy był organizatorem ogólnopolskiego konkursu „Szpalty za kratą” w którym oceniane są gazetki więzienne. Do tegorocznej edycji zgłoszono rekordowe - trzydzieści siedem tytułów.

Reklama

Jak przypominają organizatorzy konkursu - więzienne periodyki tworzone i wydawane przez osoby pozbawione wolności pod nadzorem funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią bardzo ważny element procesu resocjalizacji. Pozwalają na dotarcie z ważkimi informacjami do szerokiego grona więźniów, stanowią doskonały warsztat piśmienniczego rzemiosła, sprzyjają nabywaniu nowych umiejętności np. z zakresu obsługi programów komputerowych, w pożyteczny sposób wypełniają zagospodarowanie wolnego czasu.

Rekordowa ilość

Zakład Karny w Rawiczu już po raz siódmy zorganizował konkurs „Szpalty za kratą”. Wpłynęła na niego rekordowa ilość publikacji, bo aż 37.

- Dowodzi to, iż idea przedsięwzięcia jest słuszna, a w czasach pandemii, forma aktywności osadzonych w postaci tworzenia gazetek okazała się niezawodna. Dzięki organizowanemu przez Zakład Karny w Rawiczu konkursowi, wiele jednostek penitencjarnych w których nie działały zespoły redakcyjne, przystąpiło do ich tworzenia i wydawania periodyków. Z kolei poziom tych już wydawanych zwiększa się z roku na rok, na co niebagatelny wpływ ma także rawicka inicjatywa. Iskra rywalizacji, wydawany corocznie katalog pokonkursowy, merytoryczne uwagi członków jury – profesjonalistów z dziedziny dziennikarstwa - sprzyjają doskonaleniu warsztatu i tworzeniu coraz lepszych gazetek zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym - zaznacza kpt. Ewa Szulc, rzecznik prasowy więzienia.

Trudne zadanie

Wszystkie prace są sprawdzane dwustopniowo. Oceny zewnętrznej w tegorocznej edycji konkursu dokonały: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Druga grupa jurorów składała się z: przedstawiciela środowiska naukowego – dr Magdaleny Sadowskiej - UAM w Poznaniu oraz przedstawicieli mediów - Joanny Miśkowiak - „Życie Rawicza”, Aldony Bryckiej – Jaskierskiej - Radio „Elka”, Jakuba Latuska - „Panorama Leszczyńska”.

Przy ocenie brano pod uwagę zarówno względy merytoryczne, w szczególności ciekawą tematykę, obecność treści sprzyjających procesowi resocjalizacji i przygotowujących osadzonych do wyjścia na wolność oraz dotyczące form i sposobów aktywnego oraz racjonalnego odbywania kary pozbawienia wolności, jak i formalne, w tym szatę graficzną, kompozycję tekstów, poziom adiustacji i korekty. Dodatkowe punkty można było uzyskać za najlepszy artykuł o tematyce historycznej. Nie było to łatwe zadanie dla jurty. Wśród periodyków były zarówno kikustronicowe broszury, jak i bardzo profesjonalnie wykonane miesięczniki. Ich treść równiez była różnorodna - od takich w całości skopiowanych z innych źródeł po własną twórczość osadzonych.

Nagrodzeni

Udało się jednak wyłonić zwycięzców. I miejsce zajął „Przystanek Grochów” - wydawany przez Areszt Śledczy Warszawa - Grochów, II „Przystanek Krzywaniec” - wydawany przez Zakład Karny w Krzywańcu, a |III - „Docelówka Braniewska”  wydawany przez Zakład Karny w Braniewe.

Najlepsze zespoły zostały nagrodzone zestawami książkowymi, notatnikami, długopisami oraz dyplomami.

Trzem redakcjom przyznano wyróżnienia.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy