Reklama

O ile wzrosną renty i emerytury? Waloryzacja 2021

Opublikowano: sob, 13 mar 2021 08:00
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

O ile wzrosną renty i emerytury? Waloryzacja 2021 - Zdjęcie główne

Waloryzacja 2021 | foto adobe stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent w roku 2021? O ile wzrosną nasze świadczenia?

Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął właśnie coroczną waloryzację emerytur i rent. W tym roku świadczenia wrosną o ponad 4 proc., a minimalna emerytura będzie wyższa o 50,88 zł.

Waloryzacja rent i emerytur. Ile wynosi w roku 2021? Jak się liczy waloryzację?

Jak liczy się waloryzację? Jak informuje ZUS należy pomnożyc nasze świadczenie z lutego, w kwocie brutto, przez specjalny wskaźnik, który w roku 2021 wynosi 104,24 proc.

- Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w kraju - informuje Monika Nowicka, rzecznik prasowy ZUS.

Jak więc wyliczyć, o ile wzrośnie nasza emerytura?

Jeśli w lutym 2021 roku nasza emerytura wynosiła przykładowo 2 tys. zł brutto, to w marcu wzrośnie ona do kwoty 2.084,80 zł brutto (należy bowiem przemnożyć" 2.000 x 104,24% = 2084,80 zł).

- Co istotne, żeby ZUS zwaloryzował nasze świadczenie, nie musimy składać żadnego wniosku, gdyż waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce

Każdy emeryt i rencista otrzyma również decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia.

- Wysyłka decyzji waloryzacyjnych będzie połączona z wysyłką decyzji o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego - zaznacza rzecznik ZUS.

Waloryzacja rent i emerytur 2021. Jakie świadczenia wzrosną?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi waloryzację emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, a także dodatków do tych świadczeń, takich jak: dodatek pielęgnacyjny, czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych oraz rent socjalnych. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2021 roku.

Waloryzacja rent i emerytur 2021. Minimalna emerytura w górę

W związku z waloryzacją wzrosła między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają wystarczająco długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, a mężczyzna – co najmniej 25 lat). 

- Od 1 marca minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, czyli o 50,88 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. 1250,88 zł wynosi również świadczenie Mama4plus dla osób, które nie mają emerytury lub renty - mówi Monika Nowicka z ZUS.

Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to od marca 938,16 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1262,34 zł. Dodatek pielęgnacyjny wynosi teraz 239,66 zł. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  Taka prawda

  50 zł to chyba więcej niż 3 zł. Za rządu PO emeryci i renciści dostali groszowe podwyzki.nie dziwta się ze KO ma 11 procent poparcia haha po tak uroczystych urodzinach i życzeniach dla Pana Budki. Już o torcie nie wspomne z tymi 9 świeczkami. Taka dziecinada.

 • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Pop

  500 + ; 13-stka ; 14-stka - a może jakieś wsparcie dla tych którzy na to wszystko pracują

 • 7 miesięcy temu | ocena +4 / -2

  Bido zalogowany

  Napiszcie lepiej o ile spadła wartość naszego pieniądza