reklama

Obchody 105. rocznicy powrotu Rawicza w granice Polski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obchody 105. rocznicy powrotu Rawicza w granice Polski - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
107
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościOficjalne obchody 105. rocznicy powrotu Rawicza w granice Polski, odbyły się w sali gimnastycznej I LO. Potem nastąpił przemarsz pod pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie złożono kwiaty.
reklama

Uroczystość otworzył Arnold Ratajski, dyrektor I LO, który przywitał gości i przedstawił plan obchodów powrotu Rawicza do macierzy. Później głos zabrał starosta Adam Sperzyński.

- Dopiero 17 stycznia 1920 roku powiat rawicki znalazł się w całości w obrębie państwa polskiego. Stało się to po 127 latach zaborów, ponieważ ziemia rawicka stała się częścią Prus w wyniku II rozbioru Polski - przypomniał. - Dzisiaj obchodzimy 105. rocznicę powrotu Rawicza do Polski. Dokładnie 105 lat temu Oo godzinie 9.00 Rawicz opuściły ostatnie oddziały niemieckie, a od strony Sarnowy wkroczyły odziały powstańców wielkopolskich, prowadzonych przez ppłk. Władysława Sczanieckiego. Wraz z wojskiem przybył z Jutrosina starosta Metody Stelmachowski i przejął o godzinie 17.00 w imieniu rządu polskiego od landrata von Günthera władzę w powiecie. Natomiast główne uroczystości związane z powrotem Rawicza do Polski odbyły się już 18 stycznia. Według pierwszego powojennego spisu z 1921 roku powiat zamieszkiwało 48 929 mieszkańców. Sam Rawicz stał się ważnym miastem, ze względu na swoje przygraniczne położenie i przeniesienie do niego garnizonu wojska i korpusu kadetów. Dzisiaj oddajemy cześć powstańcom wielkopolskim, dzięki którym - po walkach powstańczych - powiat rawicki na nowo znalazł się w granicach państwa Polskiego. Oni wywalczyli wolność, my musimy ją utrzymać. Cześć ich pamięci! - zakończył.

reklama

Gośćmi specjalnymi uroczystości byli parlamentarzyści: posłanki Alicja Łuczak, Lidia Czechak, Barbara Oliwiecka, poseł Jan Dziedziczak i senator Wojciech Ziemniak. Parlamentarzyści również zabrali głos, podkreślając, że powrotu Rawicza w granice Polski nie można rozpatrywać bez podkreślenia znaczenia powstania wielkopolskiego, że wolność została wywalczona, a pamięć o bohaterach tych wydarzeń trzeba kultywować oraz przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Bardzo szczegółową prelekcję „Międzynarodowy aspekt odzyskania przez Polskę niepodległości i włączenia powiatu rawickiego do odrodzonej Ojczyzny”, ilustrowaną przezroczami, wygłosił Kamil Jankowiak, a przygotował ją razem z Iwoną Guzikowską.

reklama

Następnie rozpoczęła się część artystyczna, którą przygotowali nauczyciele i uczniowie I LO. Montaż słowno-muzyczny nawiązywał do odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej. Na zakończenie nastąpiło wspólne odśpiewanie „Roty”.

Po słodkim poczęstunku, nastąpił przemarsz pod pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie parlamentarzyści, delegacje samorządowców ziemi rawickiej, służby mundurowe oraz organizacje społeczne złożyły kwiaty.

Przez cały czas uroczystości brały w niej udział poczty sztandarowe szkół z ziemi rawickiej oraz cztery klasy mundurowe z Jutrosina i I LO w Rawiczu.

O ubiegłorocznych obchodach 104. rocznicy powrotu Rawicza w granice Polski, można przeczytać TUTAJ.

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo