reklama

Obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Bojanowie. Msza św., manifestacja patriotyczna i Apel Poległych [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Bojanowie. Msza św., manifestacja patriotyczna i Apel Poległych [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
114
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościUroczystą oprawę miały bojanowskie obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. - Konstytucja 3 Maja była nie tylko aktem prawnym, ale przede wszystkim symbolem jedności narodowej, dojrzałości obywatelskiej i wielkiej troski o przyszłość Polski - podkreśliła burmistrz Paulina Wolsztyniak, podczas manifestacji patriotycznej na rynku.
reklama

Obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny oraz strażaków ochotników z gminy Bojanowo w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa. Po niej uczestnicy uroczystości przemaszerowali na rynek.

Przy urzędzie odbyła się manifestacja patriotyczna. Wzięli w niej udział: wiceminister i poseł Wiesław Szczepański, szefowie rawickich jednostek policji i straży pożarnej - nadkom. Mikołaj Banaszyk i bryg. Jakub Stryjak, przewodniczący Rady Powiatu Rawickiego Maciej Jagodziński, burmistrz Bojanowa Paulina Wolsztyniak i jej zastępczyni Katarzyna Sadowska, przewodniczący Rady Miejskiej w Bojanowie Marcin Triebs, radni gminni i powiatowi, delegacje zakładów pracy, kombatanci, poczty sztandarowe, a także mieszkańcy miasta i gminy. Wydarzenie poprowadził Rafał Sołtysiak, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Rawiczu. 

reklama

234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody w Bojanowie

Głos zabrała burmistrz Paulina Wolsztyniak

Staję dziś przed wami z ogromną dumą i jednocześnie wzruszeniem, by wspólnie uczcić dzień szczególny - Święto Narodowe Trzeciego Maja. To właśnie dziś wspominamy wydarzenie, które na zawsze wpisało się w dzieje naszej ojczyzny - uchwalenie Konstytucji z roku 1791 - mówiła włodarz gminy. - Konstytucja 3 Maja była nie tylko aktem prawnym, ale przede wszystkim symbolem jedności narodowej, dojrzałości obywatelskiej i wielkiej troski o przyszłość Polski. W tamtych trudnych czasach rozdzierana przez sąsiadów Rzeczpospolita dała Europie i światu dowód, że Polacy potrafią wznieść się ponad podziały i działać dla dobra wspólnego.

Burmistrz zwróciła się także do uczestników uroczystości. Podziękowała im za obecność. Podkreśliła, że to gest patriotyzmu, ale także dowód wspólnej troski o pamięć historyczną i lokalną tożsamość. Skierowała także słowa do najmłodszych:

reklama

Jesteście przyszłością naszej gminy i kraju. Uczcie się, proszę, historii. Pytajcie, odkrywajcie ja każdego dnia, bo znajomość przeszłości daje wam siłę, by mądrze kształtować naszą przyszłość, a biało-czerwona flaga przypomina, że warto być dumnym z bycia Polakiem.

Z kolei, jak wskazał wiceminister Wiesław Szczepański, dzisiaj musimy pielęgnować wolność.

Wolność, która nie jest dana raz na zawsze, co widzimy za naszą wschodnią granicą - mówił Wiesław Szczepański.

Wiceminister przypomniał, że 1 maja obchodziliśmy 21. rocznicę wejścia do Unii Europejskiej, a wczoraj (2 maja) - Dzień Flagi RP, a flaga to symbol polskości i przywiązania do barw biało-czerwonych. Złożył także życzenia strażakom ochotnikom oraz zawodowym, którzy jutro mają swoje święto. 4 maja, w dniu wspomnienia świętego Floriana, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka.

reklama

W trakcie uroczystości uczestnicy zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, wzięli udział w Apelu Poległych, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Po południu zaplanowano w Bojanowie Piknik Militarny. Szczegóły na plakacie ↓

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama
logo