Reklama

Obchody Powiatowego Dnia Kadeta w Rawiczu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 20 maj 2022 16:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po raz kolejny w Rawiczu uczczono Dzień Kadeta. Wiązanki kwiatów złożono m.in. pod tablicą pamiątkową na budynku szpitala, który był gmachem szkolnym Rawickiego Korpusu Kadetów.

Dzień Kadeta przypada 21 maja. Został ustanowiony decyzją władz wojskowych w 1930 roku - jako święto Korpusu Kadetów nr 1 w Warszawie. W pozostałych dwóch korpusach, w tym w rawickim, był obchodzony jako święto polskich kadetów. Były to najstarsze szkoły wojskowe w Polsce - ich historia sięga XVIII w. 

Rawicki Korpus Kadetów działał do wybuchu II wojny światowej

Szkołę, pod nazwą Korpus Kadetów Nr 3 w Rawiczu, powołał 1 września 1925 roku generał dywizji Stefan Majewski. Pierwsza klasa (IV gimnazjum) liczyła trzy oddziały. W każdym następnym roku otwierana była jedna następna klasa, aż do pełnego etatu Korpusu Kadetów (pięć trzyoddziałowych klas). W 1926 roku w korpusie uczyło się 116 kadetów. Wówczas funkcjonowały klasy o profilu kształcenia matematyczno-przyrodniczego i języka polskiego.

Celem placówki było przygotowanie przyszłej kadry oficerskiej. Ukończenie korpusu dawało abiturientom maturę o profilu matematyczno-przyrodniczym lub klasycznym. Jednak głównym celem Korpusu Kadetów było wyszkolenie wojskowe, uprawniające do kontynuowania nauki w szkole podchorążych.

Korpus istniał do wybuchu II wojny światowej. W1958 roku gmach szkolny zaadaptowano na szpital. 

W Rawiczu, tradycyjnie, upamiętniono kadetów 

W Rawiczu dziś (20 maja), jak co roku, upamiętnionio kadetów. Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową właśnie na budynku byłej siedziby Rawickiego Korpusu Kadetów - a więc dzisiejszego szpitala powiatowego. 

Następnie delegacje przeszły pod Pomnik Żołnierza Polskiego. Kwiaty złożono pod tablicą upamiętniającą zmarłych wychowanków Rawickiego Korpusu Kadetów.

Po oficjalnej uroczystości, uczniowie klas mundurowych z I LO w Rawiczu, udali się do Muzeum Ziemi Rawickiej, aby obejrzeć film o historii Rawickiego Korpusu Kadetów oraz wysłuchać wykładu na ich temat. 

Natomiast, na 1 czerwca zaplanowano turniej strzelecki o Puchar Korpusu Kadetów. Udział mają wziąć uczniowie klas mundurowych z I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy