Reklama

Obchodziła 111. urodziny. Otrzymuje 4,5 tysiąca zł

Opublikowano: ndz, 25 kwi 2021 18:00
Autor:

Obchodziła 111. urodziny. Otrzymuje 4,5 tysiąca zł - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 4.512,41 zł wynosi świadczenie honorowe wypłacane osobom, które ukończyły 100 lat życia. - W Wielkopolsce emeryturę wyjątkową pobiera 240 seniorów. Najstarsza z dostojnych jubilatek obchodziła w tym roku 111. urodziny - informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS.

Na terenie ostrowskiego oddziału ZUS, któremu podlega także obszar naszego powiatu, wypłacane są 73 takie świadczenia. Jak informuje Marlena Nowicka, zdecydowaną większość emerytów po 100. roku życia stanowią kobiety - 61.

- W południowej Wielkopolsce najstarsza kobieta ma 106 lat, a najstarszy mężczyzna 104 lata - dodaje rzeczniczka ZUS-u w Wielkopolsce. 

Świadczenie honorowe w wysokości 4.512,41 zł wypłacane jest emerytowi co miesiąc. Od tego potrącany jest podatek i składka zdrowotna. 

To świadczenie przyznawane jest emerytom i rencistom automatycznie po ukończeniu 100 lat, a więc nie trzeba składać wniosku.

- Natomiast w przypadku osób, które nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS lub innego organu emerytalnego, prezes ZUS podejmuje decyzję na wniosek zainteresowanego - wyjaśnia Marlena Nowicka.

Taki wniosek powinien złożyć sam jubilat, jego ustawowy przedstawiciel lub pełnomocnik. - Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub ustnie zgłoszone do protokołu - przypomina Marlena Nowicka.

Do wniosku należy dołączyć kserokopię dowodu osobistego, ewentualnie kserokopię paszportu i odpisu skróconego aktu urodzenia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy