Reklama

Od dziś rusza w Rawiczu pierwszy populacyjny punkt szczepień

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Od dziś rusza w Rawiczu pierwszy populacyjny punkt szczepień - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Docelowo takich punktów w powiecie ma być dwa. Gdzie się znajdą?

Szpital Powiatowy w Rawiczu informuje, że od 6 kwietnia punkt szczepień przeciwko COVID-19 rozpoczyna szczepienia populacyjne.

Do szczepienia mogą "zgłaszać" się osoby: 

* urodzone w roku 1961 i powyżej;

* u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia, 

* oczekujące na przeszczep komórek, tkanek lub narządów.

Zgłoszenia przyjmowane są w godz. 07:30 - 14:30 pod numerami telefonów: 508 580 081 lub 65 537 62 57.

Jak informuje starosta Adam Sperzyński, czynione są przygotowania by tzw. punktów populacyjnych, czyli miejsc, gdzie każda chętna osoba będzie mogła się zaszczepić,  były dwa. Jeden to właśnie ten przy szpitalu. Drugi natomiast, przy współpracy z rawicką przychodnią Centermed, będzie uruchomiony na terenie sąsiadującego z ośrodkiem Zespołu Szkół Zawodowych.

- Będą to miejsca tzw. szczepień masowych dla wszystkich chętnych, poza działającym harmonogramem - wyjaśnia starosta. Dodaje, że informacja o poczynionych staraniach związanych z organizacją dodatkowych miejsc szczepień została przekazana do wojewody i Narodowego Funduszu Zdrowia, a ostateczne potwierdzenie lokalizacji nastąpi po 8 kwietnia. - Jeszcze nie wiemy dokładnie, w którym konkretnie miejscu ZSZ punkt zostanie wyodrębniony, ale nie będzie z tym kłopotu - nawet, jeśli uczniowie będą mogli powrócić do szkół, bo wiadomo, że zdrowie wszystkich mieszkańców powiatu to obecnie priotytet - dopowiada starosta. 

Pierwszy populacyjny punkt szczepień w Rawiczu. Kto poda szczepionkę?

By szczepienia przeciwko koronawirusowi nabrały tempa, poszerzona ma być także tzw. kadra szczepiąca. Obecnie należą do niej głównie lekarze, położne, pielęgniarki, czy ratownicy medyczni, a w kolejnym kwartale uprawnieni mają być także farmaceuci, fizjoterapeuci, czy studenci ostatniego roku kierunków medycznych.

- Zgodnie z wytycznymi, na terenie każdego z punktów powinny działać dwa zespoły. Myślę, że w skali powiatu nie będzie kłopotu ze znalezieniem wykwalifikowanych osób, tym bardziej, że szpital już stosowną kadrą dysponuje - zapewnia Adam Sperzyński. 

Rusza pierwszy populacyjny punkt szczepień w Rawiczu. Wystarczy kwestionariusz

W populacyjnych punktach szczepień inaczej wyglądać ma także proces kwalifikacji do nich. Do tej pory pacjent musiał przejść badanie lekarskie i uzupełnić kwestionariusz. Od kwietnia podstawą kwalifikacji ma być szczegółowa ankieta. Jeżeli pacjent wypełni ją i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem. 

Nawet, jeśli sprawnie uda się zorganizować punkty, to czy będzie czym szczepić?

- My za to nie odpowiadamy. Nam zlecono zapewnienie miejsc, ale musimy wierzyć w zapewnienia rządu o znacznych zwiększeniach dostaw - mówi starosta Sperzyński. 

Jak się przygotować na szczepienie? SZCZEGÓŁY - TUTAJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy