14 czerwca uznawany jest za dzień, w którym zaczął funkcjonować KL Auschwitz. Tego dnia w 1940 r. Niemcy skierowali do tego obozu koncentracyjnego z więzienia w Tarnowie pierwszy transport więźniów politycznych złożony z 728 Polaków. Wśród nich byli więźniowie z południowych ziem okupowanej Polski, żołnierze polskiego września, członkowie organizacji podziemnych, młodzież gimnazjalna i studencka oraz niewielka grupka polskich Żydów. Dzień ten uznawany jest za początek funkcjonowania obozu i obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Święto uchwalone zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2006 roku.
W Rawiczu ofiary obozów koncentracyjnych uczczono 14 czerwca 2023 r. złożeniem wiązanek pod odpowiednią tablicą umieszczoną na murze więzienia. Do dziś nie jest znana pełna lista więźniów KL Auschwitz, ponieważ Niemcy zniszczyli sporą część obozowej dokumentacji. Na listach więźniów figuruje 10 osób urodzonych w Rawiczu, Bojanowie lub Pakosławiu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.