Objawienie Matki Bożej w Zakrzewie
Kult maryjny w Zakrzewie sięga XVII wieku. W 1647 r. na cmentarzu w Zakrzewie miała objawić się Matka Boża. Po tym wydarzeniu wierni i właściciel Zakrzewa - Mikołaj Wyskota Zakrzewski - dobudowali od północnej strony świątyni kaplicę i zakrystię. Budulcem był kamień polny. W kaplicy na pamiątkę objawienia umieszczono obraz Matki Bożej Pocieszenia, który namalował włoski artysta, goszczący u Zakrzewskich.
Dzieła z kościoła w Zakrzewie zniknęły, obraz Matki Bożej Pocieszenia pozostał
30 listopada 1658 r. biskup poznański poświęcił kościół i kaplicę. W 1728 r. świątynię obudowano zewnętrzną drewnianą ścianą, wzmocniono konstrukcję szkieletową i dobudowano wieżę z dzwonnicą zwieńczoną charakterystycznym bębnem, a także wykonano polichromię wnętrza. W 1852 r. na szczycie wieży wykonany został nowy, ostrosłupowy hełm dachówkowy zwieńczony krzyżem, a do zachodniej ściany wieży dobudowano kostnicę, która przed wybuchem II wojny światowej została rozebrana i przeniesiona na przykościelny cmentarz.
Stan kościoła w Zakrzewie był bardzo zły. Świątynia groziła zawaleniem
Prawdopodobnie błędy popełnione już przy budowie i remontach kościoła oraz mijający czas sprawiły, że świątynia w Zakrzewie groziła zawaleniem. 11 lipca 1966 r. rozpoczęły się prace konserwatorsko-budowlane. Usunięta została konstrukcja szkieletowa, wykonane fundamenty, a ściany wzmocniono żelaznymi dźwigarami. Połączono także dachy kaplicy i nawy oraz dobudowano przedsionek przy wieży.
Coroczny odpust do Zakrzewa przyciąga tłumy wiernych
Co roku pod koniec sierpnia w sanktuarium odbywa się odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia. Piesze pielgrzymki docierają do Zakrzewa, m.in. z sąsiednich parafii w Rawiczu, Bojanowie i Miejskiej Górce.Tak było i tym razem. Dzisiejsza (25 sierpnia 2024 roku) msza św. odpustowa odbyła się w samo południe na ołtarzu polowym i zgromadziła liczne grono wiernych.
Obrzędom w kościele towarzyszył - jak co roku - tradycyjny już jarmark, czyli kramy z różnego rodzaju wyrobami ustawione wzdłuż głównej ulicy we wsi.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Miejska Górka. Msza, przyśpiewki, dożynkowe wieńce i zabawa (ZDJĘCIA)