reklama

OSP Chojno świętuje 100 lat. Odznaczenia, wyróżnienia, gratulacje i upominki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

OSP Chojno świętuje 100 lat. Odznaczenia, wyróżnienia, gratulacje i upominki  [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
165
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWyjątkowa uroczystość w Chojnie. Miejscowa jednostka OSP świętuje 100 lat działalności. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w parafii w Golejewku.
reklama

Po Eucharystii, na nagrobkach trzech zasłużonych strażaków ochotników, spoczywających na cmentarzu w Golejewku: Tadeusza Szudlarka, Ryszarda Węcłasia i Mariana Wojciechowskiego, zostały odsłonięte stylizowane Znaki Związku OSP RP. 

Przy akompaniamencie Orkiesty Dętej Miejska Górka, druhny i druhowie wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowali na plac przy remizie. Tam odbyły się główne uroczystości.

W wydarzeniu wzięli udział, m.in. Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa i wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego, samorządowcy, strażacy zawodowi, zaproszeni goście, mieszkańcy Chojna i gminy Pakosław, a także druhny i druhowie miejscowej jednostki.

Uroczystość miała podniosły charakter, rozpoczęło ją podniesienie flagi na maszt. W skład pocztu sztandarowego wchodzili miejscowi druhowie. 

Rys historyczy OSP Chojno

Na podstawie materiałów zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Lesznie uznaje się, że Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnie powstała w 1923 roku. Pierwszym dokumentem, będącym w posiadaniu miejscowej jednostki, jest protokół z zebrania OSP w 1946 roku. Obradom przewodniczył prezes Izydorczak.

Na wyposażeniu jednostki w 1947 roku były, m.in. pieczęć z poduszką, książka protokolarna, książka członkowska stara, książka kasowa, cztery trąbki alarmowe, syrena ręczna, pięć tabliczek alarmowych, dwanaście mundurów, jedenaście czapek, dwanaście hełmów, sikawka w dobrym stanie technicznym z naszyjnikiem, pięć węży z prądownicą, cztery łopaty, wiadro czy latarka naftowa, drabina, dwa bosaki oraz cztery liny. W 1949 roku przeprowadzono remont remizy, wówczas jednostka liczyła czternastu członków. 

W połowie lat 50-tych pojawił się pomysł budowy nowej remizy, która miała mieścić się w parku. Konieczność powstania nowego obiektu była argumentowana tym, że stan technicznych dotychczasowej siedziby OSP nie pozwalał na jej dalsze użytkowanie. Pojawiły się jednak trudności w pozyskaniu miejsca pod budowę. Zdecydowano, że nowa remiza powstanie w tym samym miejscu, co obecna.

W 1964 zrealizowano budowę Domu Strażaka w Chojnie. Trzy lata później oddano do użytku nową siedzibę jednostki, a w 1977 roku - rozbudowano ją o boks garażowy. W 1980 roku OSP w Chojnie wzbogaciła się o lekki samochód gaśniczy - Żuk. W 1982 roku w skład jednostki wchodziło 24 członków czynnych, 128 wspierających, a także dwie sekcje młodzieżowe. Obecnie OSP w swych szeregach skupia 38 członków czynnych i 215 wspierających, w tym 14 kobiet. W skład Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wchodzi 32 członków.

Od 2021 OSP dysponuje fabrycznie nowym, średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym, a także zestawem hydraulicznym do ratownictwa technicznego. Ma też kamerę termowizyjną czy defibrylator AED. Prezesem jednostki jest obecnie Kazimierz Kląskała. 

100 lat OSP Chojno. Wyróżnienia i odznaczenia

Decyzją kapituły odznaki honorowej oraz uchwałą zarządu województwa wielkopolskiego, a na wniosek wójta gminy Pakosław, odznaką honorową za zasługi dla województwa wielkopolskiego wyróżniono Ochotniczą Straż Pożarną w Chojnie oraz Kazimierza Kląskałę za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej, ofiarne ratowanie życia i mienia mieszkańców, a także aktywny udział w życiu społecznym regionu.  

Złotym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" został uhonorowany Marek Organistka, srebrnym - Krzysztof Maciejak, a brązowym - Piotr Kląskała, Marcin Kląskała, Wacław Organistka, Robert Węcłaś, Tomasz Nowacki i Krzysztof Maćkowiak. 

Odznaką "Wzorowy Strażak" uhonorowano: Michała Mośka, Jakuba Małeckiego, Fabiana Skrzypka, Pawła Pernaka, Kamila Jurdeczkę, Kacpra Gołąbka i Mateusza Nowackiego.

Odznaką złotą "Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza" zostali uhonorowani: Kacper Pernak, Jakub Popielas, Antoni Plewa, Andrzej Mroskowiak, Przemysław Hupa, Hubert Szwarc, Korneliusz Jackowski, Patryk Stachowski, Szymon Andrzejewski, Tobiasz Maciejak, Szymon Szczyrek, Eryk Rojda, Dawid Szczyrek, Magdalena Stelmach, Magdalena Maćkowiak, Suzana Rojda, Maria Suchanecka, Weronika Suchanecka, Sandra Duda, Marianna Kląskała, Milenia Maćkowiak.

Odznaką srebrną "Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza" zostali uhonorowani: Kamil Szwarc, Jakub Polaszek, Jakub Kląskała, Remigiusz Plewa, Błażej Kusz, Miłosz Stachowski, Zofia Otworowska, Julia Kusz, Alicja Chuda, Aleksandra Starużyk.

Odznaką brązową "Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza" uhonorowano Kacpra Sikorskiego. 

- W imieniu odznaczonych i wyróżnionych chciałem serdecznie podziękować za docenienie naszej ciężkiej pracy. To co robimy, robimy dla dobra innych ludzi. Nie ma dla nas lepszych i gorszych, wszyscy są jednakowi - przyznał Kazimierz Kląskała. 

OSP Chojno świętuje okrągły jubileusz. Gratulacje, życzenia i prezenty

W trakcie uroczystości głos zabrało wielu gości. Wszyscy składali gratulacje i życzyli kolejnych 100 lat. Mieli też prezenty.

- Dziś gromadzi nas tutaj jubileusz. Zawsze przy takiej okazji trzeba wspominać tych, którzy 100 lat temu podejmowali - być może niełatwą wówczas - decyzję o powołaniu Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy przez lata rozwijali tę straż, którym wówczas, tak jak i dzisiaj wam, przyświecała ta sama idea i gromadzili się pod tym samym hasłem "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek" - mówił wicemarszałek Krzysztof Grabowski. -  Dzisiaj jesteście spadkobiercami tej 100-letniej historii i tradycji waszej jednostki. Dzisiaj na waszych barkach spoczywa zobowiązanie, by pisać pięknie historię na kolejne 100 lat i by rozwijać Ochotniczą Straż Pożarną w Chojnie, by służyła mieszkańcom miejscowości, gminy, powiatu i regionu - dodał. 

Wicemarszałek przypomniał także, że wyróżnienia miał wręczać z wieloletnim wójtem i radnym wojewódzkim - Kazimierzem Chudym. 

- Życie pisze różne scenariusze. Nie ma go pośród nas, ale z całą pewnością chciałby tu być. Z pewnością spogląda na tę jednostkę i uroczystość z góry. Chciałem go wspomnieć, bo zabiegał o to, by wojewódzkie odznaczenia do waszej jednostki i do was trafiły - dodał wicemarszałek. 

Zarówno Krzysztof Grabowski, jak i starosta rawicki Adam Sperzyński cieszyli się z obecności Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. To najmłodsi, w przyszłości będą dbali o rozwój jednostki. 

- Praca strażaka nieodłącznie związana jest z ratowaniem mienia i życia ludzkiego. Jesteście osobami bardzo ambitnymi, doskonalicie swoje umiejętności poprzez różne szkolenia, zdobywacie certyfikaty. Za wszystkie wysiłki, które podejmujecie w ciągu roku należą się wam słowa uznania i podziękowania - przyznał z kolei wójt Piotr Skrzypek. - Praca strażacka to praca zespołowa w obrębie jednostki, a także współdziałanie z innymi jednostkami, zarządem gminnym czy samorządem gminy Pakosław. Wielką waszą zasługą jest współdziałanie z organizacjami działającymi na terenie sołectwa - z radą sołecką, Kołem Gospodyń Wiejskich - cieszył się wójt, chwaląc jednostkę za akcje, które OSP Chojno podejmuje.

Wiele ciepłych słów druhny i druhowie usłyszeli także od miejscowych radnych.

- Jestem dumny z naszej jednostki, jestem dumny z tego, że tak funkcjonuje - mówił radny Paweł Kląskała. - Mam nadzieję, że będziemy tak funkcjonować przez nastepne minimum sto lat, że będziemy się rozwijać, że będą nowi podopieczni, że będą nowi strażacy, którzy obiorą zawodową drogę, tak jak kilku druhów z naszej jednostki. Jestem dumny, że mogę być czlonkiem OSP Chojno - podsumował. 

Po zakończeniu oficjalnej cześci uroczystości, odbyła się zabawa taneczna. 

ZOBACZ TAKŻE: polecany artykuł

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama