reklama

Oficjalne otwarcie oddziału geriatrycznego w rawickim szpitalu (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Oficjalne otwarcie oddziału geriatrycznego w rawickim szpitalu (ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
76
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Szpitalu Powiatowym w Rawiczu 20 czerwca 2024 r. odbyło się oficjalne otwarcie oddziału geriatrycznego, który działa już od kwietnia. Jest jednym z czterech w województwie wielkopolskim, przez co nasza lecznica stała się placówką nie tylko powiatową, ale i ponadregionalną.
reklama

Geriatria jest nowością w rawickim szpitalu. Do tej pory nie miał on podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie tych usług. W tym roku placówka postanowiła jednak przystąpić do konkursu ogłoszonego przez fundusz, by poszerzyć ofertę o leczenie schorzeń osób w podeszłym wieku.

Udało się zawrzeć kontrakt z NFZ i zdobyć finansowanie na 13 miejsc dla pacjentów. Oddział powstał na drugim piętrze - w miejscu, gdzie niegdyś mieściła się tzw. porodówka (przestała istnieć w pandemii i z powodu braku kadry do tej pory nie udało się przywrócić oddziału - przyp. red.). Działa już od kwietnia. ale oficjalne jego otwarcie - z udziałem zaproszonych gości - odbyło się dzisiaj (20 czerwca). 

reklama

 

Geriatria w Rawiczu - czwarty taki oddział w województwie wielkopolskim

W wydarzeniu udział wzięli między innymi wicewojewoda Jarosław Maciejewski, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia - Magdalena Kraszewska, asystent sekretarza stanu Wiesława Szczepańskiego - Dawid Górski, starosta Adam Sperzyński, wicestarosta Jakub Moryson, wiceburmistrz Rawicza - Paweł Szybaj, burmistrz Jutrosina - Romuald Krzyźosiak, burmistrz Bojanowa - Paulina Wolsztyniak, radni powiatowi, członkowie rady nadzorczej szpitalnej spółki, przedstawiciele służb i organizacji współpracujących z placówką oraz jej pracownicy. Wydarzenie prowadziła rzecznik szpitala Zuzanna Sokołowska.

Prezes szpitala Tomasz Paczkowski zaznaczył, że jest to czwarty tego rodzaju oddział w całym województwie wielkopolskim i to jest na pewno powód do dumy. Przypomniał, że przygotowania do jego uruchomienia trwały wiele miesięcy i były możliwe dzięki zaangażowaniu bardzo wielu osób, a szczególnie szpitalnych geriatrów, czyli Tomasza Wantuły oraz Dominiki Orłowskiej-Kaczmarek.

reklama

- To jest kierunek, do którego trzeba dążyć, bo w ubiegłym roku liczba porodów spadła o 30 000, natomiast długość życia Polaków systematycznie się wydłuża i te oddziały są niezbędne. (...) Cieszymy się, że nam się udało. Mamy już plany współpracy na przyszłość, sugestie żebyśmy myśleli o szkoleniu nowych lekarzy. Było to możliwe dzięki pracy wielu osób - zaczynając od pomysłu przekonania NFZ, że może warto ogłosić konkurs, przez udział w konkursie, podpisanie umowy - przypominał Paczkowski.

Zwrócił uwagę, że obecnie oddział wizualnie nieco odbiega od innych wyremontowanych w ostatnim czasie, ale w przyszłości szpital będzie czynił starania i zabiegał o pieniądze, by i tę sytuację zmienić, a także z czasem poszerzać ofertę dla najstarszych pacjentów. Aktualnie - poza umową z NFZ - oddział uruchmiono tylko dzięki środkom szpitalnym i pracy jego kadry.

reklama

- Można mieć piękne wnętrza, można mieć naprawdę wszystko co się zamarzy, ale jak nie ma ludzi to cała reszta ma dużo mniejsze znaczenie. (...) Bardzo wam wszystkim dziękuję - osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Gratuluję zarządowi, bo - tak jak zostało to powiedziane - tutaj akurat nie ma wkładu budżetu powiatu ani wojewody, czy funduszu zewnętrznego. Jest to z budżetu własnego spółki, co też należy podkreślić i docenić - podkreślał z kolei starosta Adam Sperzyński.

 

Starość nie musi być trudna

Wszyscy zaangażowani w uruchomienie oddziału wiedzą, że głównym inicjatorem przedsięwzięcia był geriatra Tomasz Wantuła, który podczas uroczystości nie ukrywał, iż  jest to spełnienie jednego z jego marzeń.

reklama

- Izaak Pascal powiedział, że starość to jedyny sposób żeby żyć długo. Zadaniem geriatrii jest nie tylko wydłużenie czasu życia, ale sprawienie, by ta starość wcale nie była zła, żeby była dobra. Geriatria zmusza nas też do tego, by spojrzeć na pacjenta całościowo, bo pacjent to nie tylko jego choroby, nie tylko leki które przyjmuje, nie tylko miejsce zamieszkania, nie tylko jego troski życia codziennego, ale coś więcej. I nad tym pracuje cały zespół, a lekarze wcale nie są najważniejsi. Tu pracuje zespół ludzi, którzy kochają, to co robią: fizjoterapeuta, psycholog, panie pielęgniarki, panie opiekunki, terapeuta zajęciowy, pani sekretarka. Wszyscy jesteśmy dla pacjentów. (...) Staramy się zrobić wszystko, żeby senior wyszedł stąd usprawniony, nie tylko fizycznie i psychicznie, ale też społecznie i socjalnie - wyjaśniał Tomasz Wantuła.

Oczywiście nie szczędził słów podziękowania w kierunku osób, dzięki którym szpital może opiekować się seniorami na wysokim poziomie. Zresztą jego słowa potwierdzili sami pacjenci, których w momencie otwarcia było na oddziale dziewięcioro.

- Tu jest lepiej niż w domu. Wszystko jest super - obsługa, jedzenie, opieka. I nie ma samotności. Nawet nie chce się stąd wychodzić - zaznaczali w rozmowie z portalem.

Katarzyna Pawlicka - pielęgniarka oddziałowa przyznała z kolei, że nowi pacjenci początkowo są dość nieufni i zamknięci w sobie, ale wychodzą do domu w zupełnie innej formie.

- Tu liczy się nie tylko kwestia medyczna, ale też czas jaki im poświęcamy. Przez wspólne rozmowy, zajęcia dowiadujemy się od seniorów bardzo wielu rzeczy, co daje nam wskazówki do tego, czego naprawdę potrzebują i co można zmienić w ich domowym środowisku  - zaznacza.

Docenieni przez władze województwa i Narodowego Funduszu Zdrowia

Wicewojewoda Jarosław Maciejewski zaznaczył, że rawicki oddział geriatryczny może być przykładem dla innych szpitali powiatowych, czy zespołów opieki zdrowotnej, które  również będą chciały się zająć tym kierunkiem leczenia.

- Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Ważne żebyśmy mieli taki personel, takich ludzi dookoła siebie, żebyśmy wiedzieli, że schyłek naszego życia, nasza dojrzałość wiekowa nie będzie trudna - mówił składając wszystkim gratulacje i deklarując, że władze województwa będą wspierać kolejne szpitalne inicjatywy.

Szefowa wielkopolskiego NFZ, Magdalena Kraszewska podkreśliła, że wraz z otwarciem tego oddziału szpital w Rawiczu stał się ponadregionalną placówką.

- Jest to dopiero czwarty oddział geriatryczny w województwie, czyli będzie "ściągał" prawdopodobnie pacjentów z dużej jego części. Życzę wam rozwoju, a ze swojej strony deklaruję współpracę - powiedziała.

Na uroczystości nie zabrakło także gratulacji i życzeń od samorządowców i innych zaproszonych gości. Można było też zwiedzić poszczególne pomieszczenia.

 

Kto może zostać pacjentem oddziału geriatrycznego?

Oddział dedykowany jest osobom powyżej 60 roku życia. Najważniejszym celem pobytu w nim jest poprawa stanu zdrowia i sprawności funkcjonalnej osoby objętej hospitalizacją.
 
- Stwierdzane u pacjenta geriatrycznego ostre psychozy, stany niesprawności nierokujące poprawy (np. chorzy przewlekle leżący), stany terminalne oraz stany wynikające z braku opieki i zabezpieczenia społecznego nie stanowią wskazań do hospitalizacji na oddziale geriatrycznym. Przyjęcia odbywają się tylko w trybie planowym, po wcześniejszej kwalifikacji. Data przyjęcia ustalana jest telefonicznie, z minimalnym 1-tygodniowym wyprzedzeniem i potwierdzana telefonicznie w przeddzień przyjęcia - napisano w komunikacie o uruchomieniu oddziału.
Szczegółowe informacje są dostępne TUTAJ
 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama