Reklama

Opłaty za odbiór śmieci ustalone. Czeka nas duża podwyżka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Opłaty za odbiór śmieci ustalone. Czeka nas duża podwyżka  - Zdjęcie główne

podwyżka za śmieci | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Duża podwyżka stawek za odbiór śmieci czeka mieszkańców powiatu rawickiego. Dziś nowe opłaty zostały zatwierdzone przez władze Komunalnego Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego.

Reklama

Obecnie odbiór i zagospodarowanie śmieci kosztuje nas miesięcznie 27 zł od osoby. Nieco mniej, bo 24 zł, płacą właściciele posesji, którzy we własnym zakresie zagospodarowują odpady biodegradowalne - a więc posiadają kompostownik.

Obecne ceny za odbiór śmieci na terenie powiatu rawickiego nie do utrzymania?

Pogłoska o tym, że czekają nas podwyżki pojawiła się kilka tygodni temu, gdy otwarte zostały oferty w przetargach ogłoszonych przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego na prowadzenie punktów selektywnej zbiórki odpadów oraz odbiór i zagospodarowanie śmieci pochodzących z posesji. 

Matematyka jest nieubłagana i ma związek z różnicą między dochodami, jakimi dysponujemy a kosztami, które okazują się być wyższe niż przewidywaliśmy - tłumaczył wówczas Eugeniusz Karpiński, przewodniczący Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego i potwierdził, że podwyżka będzie. 

Okazało się - jak tłumaczył Karpiński - że oferty od firm zainteresowanych odbiorem śmieci z posesji oraz obsługę PSZOK-ów są dużo wyższe cenowo niż szacowano.

Na funkcjonowanie PSZOK-ów planowaliśmy łącznie 13 mln 717 tys. zł. Suma najniższych ofert jest o 3 mln 120 tys. zł wyższa. Podobnie jest z odbiorem i zagospodarowaniem śmieci. Tu była przygotowana kwota 52 mln 618 tys. zł, a oferenci proponują 59 mln 980 tys. zł, czyli o ponad 7 mln zł więcej niż mamy - wyliczał szef KZGRL. 

Co ma wpływ na wysokość podatku śmieciowego?

Eugeniusz Karpiński wyjaśniał, że kwoty wynikające z przetargów, to jeden ważny czynnik mający wpływ na cenę, którą płacimy za odbiór śmieci. Do tego dochodzi jeszcze ich masa - czyli, jeśli będziemy produkować coraz więcej odpadów, koszty ich odbioru i zagospodarowania także wzrosną. 

Przez 9 miesięcy tego roku odnotowaliśmy o 10% więcej odpadów niż w analogicznym okresie minionego roku. Trudno określić, co będzie w kolejnych miesiącach - przekazał przewodniczący KZGRL.

O ile i od kiedy wzrośnie stawka za śmieci w powiecie rawickim?

Decyzję o podwyżkach podjęło Zgromadzenie Związku Międzygminnego KZGRL - a więc włodarze gmin tworzących związek podjęli na dzisiejszym posiedzeniu. Postanowiono, że miesięczna stawka za śmieci od osoby wzrośnie z 27 do 33 zł - czyli o 6 zł. Dotyczy to oczywiście odpadów segregowanych.

Jeśli ktoś śmieci nie będzie selekcjonował, musi się liczyć z opłatą w wysokości aż 70 zł od osoby.

Nadal utrzymana zostanie zniżka dla osób, które odpady biogegradowalne będą gromadzić na kompostowniku. Zapłacą oni 30 zamiast 33 zł. 

Podwyżka ma obowiązywać od marca przyszłego roku. 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy