Ósmoklasiści egzaminy rozpoczną w tym roku wyjątkowo później, bo w maju. Oznacza to dla uczniów więcej czasu na przyswojenie materiału niż dotychczas. Jak podaje ministerstwo edukacji i nauki powodem opóźnienia egzaminów jest pandemia koronawirusa oraz związane z nią obostrzenia i konieczność nauki zdalnej.
Egzaminy
Egzaminy rozpoczną się we wtorek, 25 maja, od sprawdzianu z języka polskiego. 26 maja (środa) uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki, a 27 maja (czwartek) czeka ich sprawdzian z języka obcego nowożytnego. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 16 do 18 czerwca. Jak podaje ministerstwo, do egzaminu ósmoklasisty ma obowiązek przystąpić każdy uczeń, aby ukończyć szkołę. Nie jest jednak określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego nie można go nie zdać. Rezultat jest jednak ważny w kontekście rekrutacji do wybranej szkoły ponadpodstawowej.
Rekrutacja
Jeszcze zanim uczniowie przystąpią do egzaminów, rozpocznie się rekrutacja do szkół średnich na przyszły rok szkolny 2021/2022. Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej z dokumentami będzie można składać od 17 maja do 21 czerwca (z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziałów wymagających od kandydatów podejścia do egzaminów, szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe - tu wnioski składane są od 17 do 31 maja).
Wyniki
Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 2 lipca. Do 8 lipca wyniki, zaświadczenia i informacje mają być przekazane szkołom. Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji mija 9 lipca. Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca do 14 lipca.Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych podane zostaną 22 lipca, a listy osób przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia.
Potwierdzenie chęci nauki
Od 23 do 30 lipca kandydaci zakwalifikowani do danej szkoły muszą złożyć potwierdzenie woli przyjęcia, dostarczając oryginał świadectwa ukończenia szkoły i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu (o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej). W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami.W przypadku braku możliwości dostarczenia takiego zaświadczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia. „Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września” - czytamy na stronie ministerstwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.