Dla większości z nas lato kojarzy się z najtrudniejszym okresem dla schronisk. Wszak wiele się słyszy o porzucaniu psów czy kotów przez właścicieli przed wyjazdem na dłuższy urlop. Jednak, jak tłumaczyła kilka miesięcy temu Iwona Michalska, pracownica schroniska w Rawiczu, to jednak zima, okres od grudnia do lutego, jest dla nich najtrudniejszy. Schronisko w Rawiczu utrzymywane przez gminę, nie narzeka na nadmiar karmy oraz akcesoriów dla podopiecznych. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować dla nich zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów.
- W schronisku przebywają obecnie 22 pieski oraz 17 kotów - informuje Iwona Michalska.
Co zbieramy dla schroniska?
Co najbardziej jest teraz potrzebne? Iwona Michalska podkreśla, że najbardziej rozchwytywanym towarem są u nich karmy suche i mokre dla zwierząt: dla psów sucha britt care i mokra z doliny noteci oraz rafi, a dla kotów sucha purina one i mokra z doliny noteci, rafi, wiskas i felix. Ponadto w schronisku zawsze przyda się betonowy żwirek dla kotów, zabawki, drapaki, budki i legowiska. Schronisko przyjmie także chętnie koce i ręczniki.
- Kołder nie przyjmujemy, ponieważ pieski nam je rozrywają w jeden dzień - tłumaczy opiekunka ze schroniska.
Nie tylko rzeczy materialne
Schronisko, oprócz karmy i zabawek, zawsze chętnie przyjmie coś jeszcze - pomoc wolontariuszy.
- Zawsze mile widziani są wolontariusze, którzy pomogą nam w codziennych pracach oraz powyprowadzają pieski. Chcielibyśmy również, żeby poświęcili czas tylko na siedzenie w kojcu i głaskanie pieska, bądź po prostu zapewnili mu towarzystwo, żeby się socjalizował z człowiekiem - przekazała opiekunka.
Dodała, że zapraszają od wtorku do piątku w godz. 10-17 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 12-15.
Nie każda karma jest dobra dla bezdomniaka
Przekazując karmę na schroniskowe zbiórki, należy pamiętać, że mieszkańcy przytulisk są wyjątkowi i mają wyjątkowe potrzeby dietetyczne. Niestety ich zdrowiu nie służy najtańsza karma, tzw. marketówka. Jak tłumaczy Karolina Mrozek, z Centrum Czarny Kot w Żmigrodzie, które opiekuje się zwierzętami w rawickim schronisku, trzeba pamiętać, że zwierzęta, które trafiają do schroniska są bardzo często zaniedbane, potrzebują zarówno opieki psychicznej i fizycznej, a także lekarskiej.
- One są przestraszone, często niedożywione i zaniedbane. W związku z tym, oferując im lepsze jedzenie, wpływamy na poprawę jakości ich życia. Dietoterapia jest uznawana obecnie za jedną z lepszych form leczenia, pomijając leczenie farmakologiczne. Jakość karmy pozwala nam doprowadzić do takiej sytuacji, że te zwierzęta żyją w pełnym komforcie swojego organizmu - tłumaczy weterynarz.
Dodała, że dobra jakościowo karma (głównie mięsna, bez popiołów i konserwantów) pomaga w rekonwalescencji po chorobach oraz w adaptacji w środowisko, które jest im całkowicie obce.
- Klatki, wybiegi i ograniczony kontakt z człowiekiem są to warunki stresogenne, zmiana warunków życia wielokrotnie powoduje nasilenie objawów chorobowych, z którymi zwierzęta się borykały. Karma i jej jakość są bardzo ważne - podkreśliła.
Gdzie zbieramy?
Karmę oraz akcesoria dla schroniska zbieramy w siedzibie "Życia Rawicza" oraz portalu rawicz24.pl - ul. 17 Stycznia 37/4, 63 - 900 Rawicz, w godzinach 9-15. Na prezenty dla bezdomniaczków czekamy od 7 listopada do 7 grudnia 2023 r.
Zapraszamy do współpracy
Jak przekazało Centrum Informacji Burmistrza, do rawickiego schroniska, poza zwierzętami znalezionymi w gminie Rawicz, przywożone są także zwierzęta z innych gmin.
- Obecnie współpracujemy z gminami: Miejska Górka, Pakosław, Krobia, Pępowo, Pogorzela i Rozdrażew - uszczegółowił CIB.
Już dzisiaj wiemy, że do akcji włącza się OKiR w Pakosławiu (ul. Kolejowa 4, Pakosław), gdzie także można przynosić dary na zbiórkę w godzinach pracy placówki.
Jeśli firmy, instytucje i szkoły chciałyby włączyć się w akcję i utworzyć u siebie miejsca zbiórki, zapraszamy do kontaktu pod nr tel: 65 546 52 52.
Miejsca zbiórki:
- Redkacja "Życia Rawicza" oraz portalu rawicz24.pl, ul. 17 Stycznia 37/4, 63-900 Rawicz, tel. 65 546 52 52
- OKiR w Pakosławiu, ul. Kolejowa 4, Pakosław, tel. 65 547 84 78
- Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, ul. Nadstawek 1a, 63-830 Pępowo, tel. 65 573 64 44
- Urząd Miejski w Krobi, ul. Rynek 1 (w godzinach pracy urzędu)
- Przytulisko dla psów w Krobi, ul. Miejsko-Górecka 25 w godzinach 16-17.00 - Jeśli macie ochotę, oni też chętnie przyjmą karmę dobrej jakości oraz smycze i obroże dla piesków.
- FanClub "Zawsze Razem z Kolejarzem" - kontakt poprzez FB
- Od dłuższego czasu bierzemy udział w różnych akcjach dla schroniska, czy innych zbiórkach. Zazwyczaj takie zbiórki przynosiły fajne efekty, także pomagamy jeśli tylko możemy - Marcin Sadowczyk z FanClubu "Zawsze Razem z Kolejarzem"