Reklama

Parafianie zrzucili się na remont wieży kościoła w Pakosławiu [FILM]

Opublikowano: ndz, 29 sie 2021 13:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kilku miesięcy trwa remont wieży kościoła parafialnego w Pakosławiu. Inwestycja pochłonie około 600 tys. złotych. Prawie całą kwotę udało się zebrać wyłącznie z datków parafian. Pomógł w tym miał specjalny, wypracowany przed laty, system.

Reklama

W kościele pw. św. Walentego i Macierzyństwa Bożego Maryi Dziewicy trwa remont elewacji wieży świątyni. Pierwsze przymiarki do inwestycji poczyniono 7 lat temu.

Wtedy z wieży zaczęły odpadać poszczególne elementy elewacji i podjęto decyzję o remoncie i zbiórce pieniędzy na ten cel - mówi ks. Piotr Derda, obecny proboszcz parafii w Pakosławiu.

Remont wieży kościoła w Pakosławiu - spory wydatek

Naprawione zostały już znajdujące się na niej witraże, a w najbliższym czasie zamontowana zostanie nowa instalacja odgromowa.

Przyjrzymy się jeszcze, co możemy zrobić z krzyżem na wierzchołku wieży. Sprawdzimy, czy uda nam się go pomalować tam na górze, czy konieczny będzie jego demontaż i ściągnięcie na dół - tłumaczy proboszcz.

Remont wieży będzie kosztował parafię około 600 tys. złotych.

Staramy się o dofinansowanie z Funduszu Kościelnego, zarządzanego przez MSWiA - przekazuje ks. Piotr Dera.

Dodaje, że inwestycji nie udało by się przeprowadzić, gdyby nie ofiarność parafian.

Własnymi siłami uzbierali kwotę blisko 700 tys. złotych - mówi proboszcz.

Złotówka dziennie

Pomocny w zbiórce okazał się system przyjęty kilka lat temu.

Każdego dnia, każdy parafianin odkłada po 1 złotówce. Dzięki temu, mamy rocznie około 300 złotych od osoby - wyjaśnia proboszcz.

Dodaje, że dzięki systematyczności części z 1.800 parafian, udało się zebrać wspomnianą kwotę 700 tys. złotych.

Na tegoroczne prace, środki mamy już zabezpieczone - podkreśla duchowny. Remont wieży powinien zakończyć się we wrześniu.

Kolejne remonty w kościele

Naprawa zwieńczenia świątyni to nie jedyna inwestycja, jakie w najbliższym czasie planuje duszpasterz. Na placu wokół pojawiła budynku już się pierwsza dostawa nowych dachówek.

Lada moment prace przy remoncie dachu na kościele powinny ruszyć - mówi ks. Derda.

W lipcu, wewnątrz świątyni usunięto część tynku ze ścian - Jest to element prac odwilgoceniowych - wyjaśnia ksiądz. Wnętrze czeka jeszcze malowanie

Ostatni raz kościół malowano kilkadziesiąt lat temu. Wtedy też odkryto oryginalne zdobienia. Będziemy chcieli je odnowić - zaznacza ks. Piotr Derda.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 23 dni temu | ocena +2 / -2

    DOBRY SPOSÓB NA KASĘ zalogowany

    NIGY NIE KOŃCZĄCE SIĘ REMONTY