Reklama

Pięć firm zainteresowanych budową przedszkola w Rawiczu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: udostępnione przez gminę Rawicz

Pięć firm zainteresowanych budową przedszkola w Rawiczu - Zdjęcie główne

foto udostępnione przez gminę Rawicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rawicki samorząd przymierza się do budowy nowego przedszkola, które ma być zlokalizowane w okolicy ulicy Dworcowej - na terenie dawnych ogrodów działkowych. Oferty w przetargu złożyło kilka przedsiębiorstw zainteresowanych realizacją inwestycji.

Przetarg, ogłoszony w styczniu 2023 roku, podzielono na dwie części. Pierwsza obejmuje zaprojektowanie wraz z wykonaniem budowy przedszkola i tu wpłynęło pięć ofert od firm z Jutrosina, Bydgoszczy, Rawicza, Łodzi i Leszna. Zaproponowane przez nich kwoty są mocno rozbieżne, bo najniższa opiewa na 15 mln 700 tys. zł a najwyższa na 33,5 ml zł. Dwie propozycje mieszczą się w puli ustalonej przez gminę, która wynosi 20 mln 950 tys. zł.

Część druga przetargu to kompleksowy nadzór inwestorski nad realizacją inwestycji. Tym zainteresowanych jest 7 przedsiębiorstw, a przedstawione przez nich ceny mieszczą się w budżecie gminy, który chce wydać na to zadanie około 200 tys. zł.

Jak informuje burmistrz Grzegorz Kubik, wszystko wskazuje na to, że w następnych tygodniach gmina wybierze wykonawcę i podpisze z nim umowę. Póki co, przetarg nie został rozstrzygnięty, jeden z oferentów musi złożyć wyjaśnienia.

- Najtańsza oferta na budowę przedszkola opiewa na kwotę 15 mln 700 tys. zł, a najdroża na 33 mln 500 tys. zł. Planowaliśmy wydać na tę inwetycję około 20 mln zł, więc zarówno pierwsza, jak i kolejna oferta mieszczą się w naszym budżecie. Zgodnie z procedurą jednak poprosiliśmy o wyjaśnienie przedsiębiorcę, który zaproponował tzw. rażąco niską cenę, czyli niższą o 30% od wartości zamówienia - wyjaśnia burmistrz.

Budową placówki zainteresowane są zarówno firmy z powiatu rawickiego, jak i z Leszna, Bydgoszczy, Łodzi, czy Poznania. Najdroższą ofertę złożyło przedsiębiorstwo z Rawicza, a najtańszą z Leszna.

Przedszkole w Rawiczu ma zmieścić dwa w jednym

Na budowę nowego przedszkola gmina Rawicz otrzymała dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład w kwocie prawie 18 mln zł. Nowy obiekt ma pomieścić dwie dotychczasowe placówki, których obecne siedziby wymagają gruntownych remontów. Chodzi o przedszkole im. Przyjaciół Kubusia Puchatka przy ul. Mikołajewicza oraz Akademię Króla Stasia - funkcjonującą w kamienicy przy rondzie. Z wielu względów bardziej opłaca się postawić nowy obiekt, niż remontować stare budynki, w dodatku znajdujące się w strefie będącej pod opieką konserwatora zabytków, lub w centrum osiedla mieszkaniowego.

Przestronne, nowoczesne i ekologiczne

12-oddziałowe przedszkole oraz plac zabaw mają być ulokowane naprzeciwko dworca kolejowego. Ma ono docelowo pomieścić 300 dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Znajdzie się przy nim także nowy plac zabaw. Teren zostanie ogrodzony i objęty monitoringiem. W budynku planuje się zastosować rozwiązania ekologiczne. Przy placówce znajdować ma się również parking.

Zakładany termin realizacji całej inwestycji to połowa 2024 roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE