reklama

Studenci przygotowali koncepcje zagospodarowania targowiska w Rawiczu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościStudenci wydziału architektury Politechniki Poznańskiej wzięli udział w konkursie urbanistycznym. Mieli za zadanie zaprojektowanie przestrzeni placu targowego w Rawiczu, tak aby mógł on pełnić kilka funkcji. Pomysłów im nie brakowało.
reklama

Na początku stycznia 2022 roku burmistrz Rawicza - Grzegorz Kubik - zapowiedział zmianę w zagospodarowaniu miejskiego targowiska. Ogłosił wówczas konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną placu targowego. Został on skierowany do studentów wydziału architektury na Politechnice Poznańskiej. 

Nie tylko targ, ale przestrzeń wielofunkcyjna

Jak zapowiadał wówczas burmistrz, chciałby aby plac mógł być wykorzystywany na dwa sposoby - jako targowisko miejskie oraz miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych. Zastrzegał, że z pewnością utrzymany zostanie także parking.
Część targowiska miałaby być przykryta dachem - mówił przed rokiem Grzegorz Kubik wyjaśniając, że obecne drewniane wiaty miałyby zostać rozebrane. Natomiast, pod dachem planuje się zarówno stoiska stałe - zamykane, gdzie będzie można pozostawić towar, jak i rozkładane co tydzień. Plac przy ul. Marcinkowskiego miałby pełnić także funkcje rekreacyjne. Gmina myśli o tym, by powstał tam obiekt, w którym można by urządzić kręgielnię i lokal gastronomiczny, który mógłby poprowadzić ewentualny inwestor.

reklama

- To jest dopiero pierwszy krok w tym kierunku. Chcemy być przygotowani na ewentualne pozyskanie środków zewnętrznych i mieć już koncepcję zagospodarowania tej przestrzeni - podkreślał Grzegorz Kubik.

Co dla targowiska w Rawiczu zaproponowali młodzi architekci?

Rozstrzygnięcie konkursu skierowanego do studentów odbyło się dzisiaj (9 lutego 2023r.) w rawickim domu kultury. W sali widowiskowej zaprezentowano 46 koncepcji przygotowanych indywidualnie lub zespołowo. Propozycje były naprawdę przeróżne i bardzo ciekawe. Większość z nich nawiązywała do historii miasta, jego układu urbanistycznego, czy sąsiedztwa. Sporo projektów przewidywało dużo miejsca na miejską zieleń oraz wskazywało na montaż elementów wodnych nawiązujących do znajdującego się niegdyś w tym miejscu basenu miejskiego. Pojawiły się także koncepcje bardzo odważne - nowoczesne, w których trudno było się dopatrzeć elementów dawnego placu targowego.
 
Ich autorami byli nie tylko studenci z Polski, ale także innych krajów, m.in. z Maroko, Turcji, czy Irlandii.

Który projekt zagospodarowania targowiska w Rawiczu oceniono najlepiej?

Jury, któremu przewodniczył pochodzący z Rawicza architekt Robert Ast, nie miało łatwego zadania, dlatego obrady trwały dość długo. Przyznano nagrody finansowe za zdobyte trzy pierwsze miejsca (nagrody 1000 zł, 1,5 tys. zł oraz 2 tys. zł) oraz cztery wyróżnienia (500 zł), a dodatkowo trzy wyróżnienia honorowe i nagrodę od samych uczestników konkursu.
 
- Wybór był trudny, bo wszystkie prace spełniały wymogi regulaminu, ale to jest konkurs, w którym są wygrani, ale i przegrani - zaznaczano podczas podsumowania konkursu.
Zwyciężył projekt nr 13, którego autorkami są trzy studentki: Weronika Kowalówczana, Zofia Kozłowska i Martyna Krakowska.
 
Burmistrz Grzegorz Kubik pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu i zaznaczył, że ze zwycięzcami pewnie będzie się jeszcze kontaktował, jeśli w przyszłości wybrana koncepcja zostanie zrealizowana. Zaprosił również studentów ponownie do Rawicza.
 
- Jest wybranych kilka koncepcji. Będziemy już na spokojnie je analizować. Myślę, że jest wiele szczegółów, do których sięgniemy przy ustaleniach już bardziej konkretnych.  Kolejny etap to będzie już właśnie wnikliwa analiza i zastanowienie się, czy realizujemy któryś plan w całości, czy wybieramy elementy z kilku - dopowiada burmistrz Grzegorz Kubik.
Póki co, gmina nie podaje kiedy mogłoby dojść do realizacji inwestycji, ani w jakich źródłach zewnętrznych będzie szukać dofinansowania.
- Pomysł czerpałyśmy przede wszystkim ze starego miasta, strategiczne było położenie tej działki - w narożniku, w otoczeniu plant. Zdecydowałyśmy się otworzyć plac w kierunku zieleni, a odgrodzić go trochę od miasta, zastosowałyśmy wewnętrzne dziedzińce. Nasza koncepcja przewiduje, że jest tam kawiarnia, salka konferencyjna, cały plac został przemyślany, tak aby mógł służyć jako przestrzeń rekreacyjna z zielenią i posadzkami wodnymi, ale znalazła się też kręgielnia, skatepark, jest miejsce do organizowania wystaw plenerowych, targowiska, a w zimie zmieściłoby się na nim lodowisko - wyjaśniała Zofia Kozłowska, studentka trzeciego roku architektury na Politechnice Poznańskiej, która odebrała nagrodę w imieniu swoim i koleżanek.
Laureatka przyznała, że jest to jej druga wygrana w tego rodzaju konkursie. Przyznała, że projekt powstawał w dość trudnym okresie na studiach, dlatego tym bardziej pierwsza nagroda cieszy.
 
 
 
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama