Nie tylko targ, ale przestrzeń wielofunkcyjna
Jak zapowiadał wówczas burmistrz, chciałby aby plac mógł być wykorzystywany na dwa sposoby - jako targowisko miejskie oraz miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych. Zastrzegał, że z pewnością utrzymany zostanie także parking.
- To jest dopiero pierwszy krok w tym kierunku. Chcemy być przygotowani na ewentualne pozyskanie środków zewnętrznych i mieć już koncepcję zagospodarowania tej przestrzeni - podkreślał Grzegorz Kubik.
Co dla targowiska w Rawiczu zaproponowali młodzi architekci?
Rozstrzygnięcie konkursu skierowanego do studentów odbyło się dzisiaj (9 lutego 2023r.) w rawickim domu kultury. W sali widowiskowej zaprezentowano 46 koncepcji przygotowanych indywidualnie lub zespołowo. Propozycje były naprawdę przeróżne i bardzo ciekawe. Większość z nich nawiązywała do historii miasta, jego układu urbanistycznego, czy sąsiedztwa. Sporo projektów przewidywało dużo miejsca na miejską zieleń oraz wskazywało na montaż elementów wodnych nawiązujących do znajdującego się niegdyś w tym miejscu basenu miejskiego. Pojawiły się także koncepcje bardzo odważne - nowoczesne, w których trudno było się dopatrzeć elementów dawnego placu targowego.Który projekt zagospodarowania targowiska w Rawiczu oceniono najlepiej?
- Wybór był trudny, bo wszystkie prace spełniały wymogi regulaminu, ale to jest konkurs, w którym są wygrani, ale i przegrani - zaznaczano podczas podsumowania konkursu.
- Jest wybranych kilka koncepcji. Będziemy już na spokojnie je analizować. Myślę, że jest wiele szczegółów, do których sięgniemy przy ustaleniach już bardziej konkretnych. Kolejny etap to będzie już właśnie wnikliwa analiza i zastanowienie się, czy realizujemy któryś plan w całości, czy wybieramy elementy z kilku - dopowiada burmistrz Grzegorz Kubik.
- Pomysł czerpałyśmy przede wszystkim ze starego miasta, strategiczne było położenie tej działki - w narożniku, w otoczeniu plant. Zdecydowałyśmy się otworzyć plac w kierunku zieleni, a odgrodzić go trochę od miasta, zastosowałyśmy wewnętrzne dziedzińce. Nasza koncepcja przewiduje, że jest tam kawiarnia, salka konferencyjna, cały plac został przemyślany, tak aby mógł służyć jako przestrzeń rekreacyjna z zielenią i posadzkami wodnymi, ale znalazła się też kręgielnia, skatepark, jest miejsce do organizowania wystaw plenerowych, targowiska, a w zimie zmieściłoby się na nim lodowisko - wyjaśniała Zofia Kozłowska, studentka trzeciego roku architektury na Politechnice Poznańskiej, która odebrała nagrodę w imieniu swoim i koleżanek.