Reklama

Pierwsza książka o rawickim więzieniu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Pierwsza książka o rawickim więzieniu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Publikację przygotowali mjr Piotr Bruder - emerytowany funkcjonariusz oraz Marek Pięta - obecny pracownik zakładu karnego.

Piotr Bruder przez wiele lat swojej pracy w więzieniu był - między innymi - archiwistą placówki. Doskonale znał każdy szczegół jej skompliowanych losów i chętnie oprowadzał rawiczan po historycznej cześci zakładu. To między innymi laureat III edycji Nagrody Honorowej Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek Historii" w 2012 roku. Podczas swojej pracy badawczej dokonał ważnych ustaleń dotyczących dzieów więzienia w latach 1945-1956, pomógł zlokalizować bezimienne groby osadzonych. Jest autorem wielu artykułów poświęconych historii zakładu, a także wspóorganizatorem i narratorem filmów poświęconych więziennej tematyce. 

Marek Pięta jest historykiem i pasjonatem historii, w zakładzie zajmuje się prowadzeniem działalności kulturalno-oświatowej i czytelnictwa wśród osadzonych. Jest animatorem wielu działań z tego zakresu, twórcą programów resocjalizacyjnych.

Funkcjonariusze wspólnie przygotowali publikację "Zakład Karny w Rawiczu. Zarys dziejów", która jest pierwszą pozycją poświęconą wyłącznie placówce. Dotąd jej historia stanowiła część wydawnictw na temat historii miasta.

Zobacz także cykl naszych filmów: Kroniki więzienne - tego nie wiedzieliście 

Rawickie więzienie - miejsce owiane tajemnicą

"Tajemniczość tego miejsca zawsze sprzyjała powstawaniu różnych plotek, czy legend. Zakaz wstępu do zakładu, wysokie mury, zasieki, żołnierze i strażnicy z bronią gotową do strzału, całkowita izolacja od społeczeństwa utrzymywać miały w nim atmosferę strachu, przygnębienia i niepowności. Poznanie choć w części historii tego zakładu pozwoli zrozumieć to, co się działo w tym miejscu z innej perspektywy" - czytamy we wprowadzeniu do publikacji, która jest skróconym opisem losów zakładu w latach 1820-2020.

200 lat rawickiego więzienia w siedmiu rozdziałach

Książka została podzielona na siedem rozdziałów, które przybliżają losy więziania w poszczególnych okresach historycznych - od momentu jego powstania po 200-lecie istnienia.

Przy jej napisaniu powołano się na wiele źródeł - międyz innymi państwowej archiwa oraz różne publikacje i opracowania.  W książce zamieszczono także ilustracje - zarówno archiwalne, jak i te przedstawiające działalnosć ZK w ostatnich latach.

Gdzie można kupić książkę o historii rawickiego więzienia?

Publikacja funkcjonariuszy kosztuje kilkanaście złotych. Można ją kupić na róźnych wydawniczych portalach zakupowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy