Reklama

Reklama

Ptasia grypa. Pierwszy przypadek w powiecie rawickim

Opublikowano: pon, 1 mar 2021 19:00
Autor: | Zdjęcie: PIW w Rawiczu

Ptasia grypa. Pierwszy przypadek w powiecie rawickim  - Zdjęcie główne

foto PIW w Rawiczu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pod Szkaradowem znaleziono dwa martwe orły bieliki. Jeden z nich był zarażony wirusem ptasiej grypy. Kilka dni później w Masłowie służby weterynaryjne zabezpieczyły dwa padłe łabędzie. Lada moment mają przyjść wyniki badań. - Nie są to optymistyczne informacje - mówi jeden z rawickich hodowców drobiu.

Reklama

W ubiegłym tygodniu służby weterynaryjne zostały poinformowane o znalezieniu pod Szkaradowem dwóch martwych ptaków.

W środę, 24 lutego, na polu pod lasem w pobliżu farmy fotowoltaicznej znaleziono dwa martwe orły bieliki - informuje Mieczysław Kowalonek, zastępca powiatowego lekarza weterynarii, który potwierdza, że pobrano próby od padłych ptaków.

W piątek powiatowy inspektorat otrzymał wyniki.

Okazało się, że jedno ze zwierząt jest niestety zarażone ptasią grypą. Czekamy jeszcze za potwierdzeniem tego z instytutu w Puławach - dopowiada Mieczysław Kowalonek.

Jutro, najpóźniej w środę będzie też wiadomo, czy dwa martwe łabędzie znalezione w akwenie w okolicy Masłowa były również zarażone wirusem ptasiej grypy.

Ptasia grypa. Pierwszy przypadek w powiecie rawickim

Zastępca powiatowego lekarza weterynarii wyjaśnia, że w przypadku ptasiej grypy u dzikich ptaków, działania prewencyjne wyglądają trochę inaczej, niż po wykryciu choroby na fermie drobiu.

Usuwa się na bieżąco tylko martwe zwierzęta i sprawdza dokładnie otoczenie miejsca znalezienia padłych ptaków. Jednocześnie jest to czerwone światło dla naszych hodowców, których już poinformowaliśmy o znalezieniu chorych ptaków, by jeszcze bardziej kładli nacisk na bioasekurację - podkreśla zastępca powiatowego lekarza weterynarii.

Dodaje jednak, że hodowcy mogą spodziewać się wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Według Mieczysława Kowalonka - trzeba dmuchać na zimne.

Wielkopolska jest krajowym liderem w produkcji jaj konsumpcyjnych, a sam powiat rawicki również przoduje nie tylko w tym, ale też w hodowli drobiu - wylicza Mieczysław Kowalonek.

Ptasia grypa. Jak przenosi się wirus?

Przenosicielem wirusów grypy są głównie ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie. Niestety udział w rozprzestrzenianiu choroby ma też człowiek.

Jeśli wirus znajdzie się w gospodarstwie, może ulec dalszemu "rozwleczeniu" przez nas na butach, odzieży czy środkach transportu. Dlatego do obsługi ptaków zawsze wykorzystujemy oddzielną odzież wierzchnią i buty, w których nie wychodzimy poza teren obiektu, w którym znajdują się ptaki - zaznacza hodowca drobiu z powiatu rawickiego.

Jak twierdzi, w obecnej sytuacji zdecydowanie należy stawiać na bioasekurację.

Jak to mówią: lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie stać nas, by przez jednego wirusa stracić dorobek życia. Wolę inwestować w maty i porządne środki dezynfekujące, niż potem cierpieć - dodaje hodowca.

Jaka jest skala hodowli drobiu na terenie powiatu rawickiego? Ile ferm hoduje kury, brojlery, kaczki, gęsi i indyki? Jakie działania są podejmowane jeśli na fermie pojawiłby się wirus? Czy ptasia grypa jest groźna dla ludzi? Obszerny materiał na ten temat w jutrzejszym wydaniu Życia Rawicza, które możesz kupić także online - ZOBACZ TUTAJ


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -2

    sztuczne plandenie zalogowany

    Ktoś nam tu jakieś plandemie tworzy ? Wirus goni wirusa ! Przypadek ? Wątpię.