Reklama

Piesi obowiązkowo w kamizelkach

Opublikowano:
Autor:

Piesi obowiązkowo w kamizelkach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Piesi - poza obszarem zabudowanym - będą zobowiązani do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Nowe przepisy regulujące te kwestie zaczną obowiązywać od 31 sierpnia.

W myśl znowelizowanych przepisów, piesi, którzy będą poruszali się poza obszarem zabudowanym, zobowiązani będą do zakładania kamizelek odblaskowych lub innych elementów odblaskowych - za wyjątkiem poruszania się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. - Dzięki tej nowelizacji przepisów, piesi idący drogą poza obszarem zabudowanym będą bardziej widoczni dla innych uczestników ruchu, co tym samym zwiększy ich bezpieczeństwo i zmniejszy się liczba wypadków z ich udziałem - podkreśla asp. sztab. Tomasz Duszak, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Rawiczu.

Na razie nie ma żadnych wytycznych, dotyczących karania pieszych za brak elementów odblaskowych. Rzecznik prasowy rawickiej jednostki podkreśla, że policjanci - przez pewien okres - będą pouczali pieszych za to wykroczenie. - Elementy odblaskowe są widoczne na kilkaset metrów dla kierujących pojazdami. Dlatego też kierowca będzie o wiele wcześniej mógł zauważyć pieszego i w sposób bezpieczny go ominąć. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy wcześniej zapada zmrok oraz podczas opadów deszczu czy też śniegu. Przepis nic nie mówi o minimalnej powierzchni odblaskowej oraz, w co konkretnie ma być pieszy wyposażony.

Mogą to więc być chociażby odblaskowe elementy kurtki lub opaski, które zakłada się na ręce lub nogi oraz bardzo popularne kamizelki odblaskowe - dopowiada kom. Marcin Mosiek, naczelnik Wydziału ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu. (kp)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE