Reklama

Planujesz posadzić drzewka i krzewy owocowe? To musisz wiedzieć

Opublikowano:
Autor:

Planujesz posadzić drzewka i krzewy owocowe? To musisz wiedzieć - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jesień to najlepszy czas na sadzenie drzewek i krzewów owocowych. Ale nie tylko.

Na przełomie września i października kończymy zbiór owoców - ostatnich jabłek i gruszek, późnych odmian śliwek oraz pigwy.

Zdejmujemy i usuwamy również opaski i pułapki lepowe, na które łapaliśmy szkodniki. To też doskonały okres, aby w sadzie zastosować nawozy. Pomiędzy drzewami i krzewami warto rozrzuć i płytko zakopać obornik lub kompost. Z nawozów mineralnych możemy zastosować typowo jesienne - bezazotowe. Jesienią warto również zastosować ekologiczne środki ochrony roślin, jak choćby działający grzybobójczo miedzian.

Z drzew usuwamy wszelkie oznaki chorób - chore liście czy zmumifikowane owoce. Należy je zakopać lub zutylizować. Gdy zauważymy owocniki grzybów - tzw. huby to znak, iż roślina jest chora i należy takie drzewo usunąć z sadu - grzyb rozprzestrzenia się także w glebie przez wydzieliny korzeni zaatakowanej rośliny. W miejscu usuniętego drzewa, nie należy sadzić nowego. Pomiędzy drzewkami dokładnie wygrabiamy opadłe liście, aby nie stały się siedliskiem dla szkodników i nie rozwijały się w nich choroby grzybowe.

Dobrą decyzją jest też posadzenie nowych drzewek. Jesienią znacznie lepiej się przyjmują niż te sadzone wiosną. Miejsce pod rośliny przygotowujemy wcześniej. Podłoże przekopujemy, odchwaszczamy i zasilamy nawozem organicznym. Jeśli sadzimy rośliny szczepione, umieszczamy je w podłożu na tej samej głębokości, na jakiej rosły w szkółce. Miejsce szczepienia powinno znajdować się nad ziemią. I jeszcze jedno - wykopujemy na tyle duży dołek, aby korzenie drzewka można było luźno rozłożyć. Ziemia musi dokładnie wypełnić przestrzenie między korzeniami. Po posadzeniu, trzeba pamiętać o ich obfitym podlaniu i zabezpieczeniu kory przed gryzoniami, a nawet... sarnami i zającami. W tym celu możemy zastosować plastikową siatkę, którą otoczymy pień drzewa.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE